Performing and comparison of structural analysis of buildings based on different international codes and specifications
Farklı uluslararası standartlara göre bina analizle-rinin yapılması ve karşılaştırılması
  1. Tez No: 373645
  2. Yazar: MOHAMMAD ALI AHMADI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLDEM TAYŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnşaat sektörünün küreselleşmesi ile birlikte, yüksek binalar arasındaki rekabet ve uluslararası kodların birleştirilmesi ile ilgili gelişmeler artmaktadır. Bu tez çalışma-sında, uluslararası kodlar arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları daha iyi anlamak amacıyla çeşitli kodlar incelenmiş ve iki ana kod olan ASCE7-05 (Amerikan) ve EURO 2-2004 (Avrupa) kodlarının kapsamlı karşılaştırılması yapılmıştır. Özellikle yüksek binalar için, rüzgardan ve depremden kaynaklı yatay yüklerin oluşturduğu etkiler betonarme yapıların tasarımında çok önemli ve etkilidir. Genel-likle yüksek binaların tasarımı, konsept tasarımı, yaklaşık hesaplar, ön tasarım ve optimizasyon aşamalarını içerir. Öncelikle kodlar incelenerek, tasarımı etkileyen rüzgar ve deprem analizleri yapılmıştır. Rüzgar basıncının yoğunluğu, deprem böl-gesi katsayısı, bina önem katsayısı, yapı sistemi katsayısı ve zemin katsayısı gibi pek çok değişken karşılaştırmak amacıyla kullanılmıştır. Tüm dünyada pekçok ticari bilgisyar programları yüksek binaların analizi ve tasarımı için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, 30 katlı yapının her iki kod kullanılarak ya-pılan tasarımı için ETABS bilgisayar programı kullanılmıştır. Tablolar farklı yükler altındaki minimum ve maksimum normal ve kesme gerilmeleri ile maksimum yer değiştirmeler gibi analiz sonuçlarını vermektedir. Ayrıca kolon ve kirişlerdeki kesitler ve donatı yüzdeleri gibi tasarım sonuçları da verilmektedir. Sonuçlar karşı-laştırıldığında güvenli ve ekonomik tasarım kodları ile ilgili yorumlar yapılabilmek-tedir.
Özet (Çeviri)
Globalization of construction industry, burgeoning growth of tall buildings, and the recent focus on the development of unified international codes have increased. The need to better understand the underlying commonalities and differences among the major international codes, they are constantly being revised and updated. In this thesis, a comprehensive comparison of two major international codes such as ASCE7-05 (American) and EURO 2-2004 (European) according to different type of loadings (earthquake, wind load, etc) and their effects on tall buildings are utilized. Especially for tall buildings, it is very essential to consider the effects of lateral loads induced from wind and earthquakes in the design of reinforced concrete structures. The codes are reviewed for wind and earthquake analysis and discussed to show all factors affecting the design many types of software have common usage in all around the world for design and analysis of tall buildings. In this thesis, a computer program (ETABS) is used for analysis and design of 30 story building according to two codes. Different parameters such as the intensity of the wind pressure, the seismic zone coefficient, the importance factor, structural system factor and the soil coefficient are included and discussed for the purpose of comparison. Tables show the minimum and maximum normal and shear stresses and maximum deflections of 30 story building under different type of loadings. And design parameters such as cross sectional areas and percentage of reinforcements of beam and columns based on both codes are given.