Psikiyatri kliniğine ilk kez yatan hastaların hastaneden çıktıktan sonra ilk kontrollerindeki ve altı ay sonraki sosyal durumlarının incelenmesi
  1. Tez No: 3737
  2. Yazar: NERMİN ÇİÇEKÇİ(KÖKSAL)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN TERAKYE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
38 V - ÖZET Bu araştırma yaşamlarında ilk kez hastaneye yatan hastaların i ilk kontrol görmesinde ve altı ay sonraki durralarının incelenmesi ile ilgilidir. Bu araştırma, SSK Ankara Hastanesi Psikiyatri Kliniğinde ya pıldı. Veıiler 4-0 hastadan iki görüşme yapılarak toplandı. Görüşme has tanın hastanedeki ilk görüşmesi sırasında, ve altı ay sonra ev ziyare tinde yapıldı. İlk görüşmede hastaların kile ve iş ilişkilerinde daha başarılı oldukları saptandı. Fakat ikinci görüşmede ilişkileri bozuktu. Aynı zamanda ilaç kullanımında isteksizdiler. Hastaların % 15 'inin altı ay boyunca psikjyatri kliniği ile ilişkilerini sürdürdükleri saptandı, fakat hastaların çoğunluğu ev ziyaretlerini, aynı oranda bunun hemşire tarafından yapılmasını istiyorlardı ve bunun nedeni de hastaneye ulaşma daki güçlükler olarak belirttiler. Terllerin tartışmasından sonra gözlenen sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY i A study about the progress of the patients, who has been ad)r»H4ed to the hospital for the first time in their life, at their first control after discharge and six months later. The study was made in the psychiatry clinic of SSK Ankara Hospital. Datas are collected by two interwiews with 40 patients.Pormer was made in the first control of the patients at the hospital, and the latter was made by a home visit six months later. It was seen that the patients had more succesfull Job and family interactions in the first interwiew, but their interactions were worse in the second one. They also failed to use medicine. It was seen that only the 15 percent of the patients saved the communication with the psychiatry clinic of the hospital along six months, but most of the patients wants home visits, also wants them made by a nurse, and as a reason for it they give the diffi culty they have to reach the facilities of the hospital» After the discussion of the datas, the proposals are suggested under the direction of the observed results»