Modern müzelerde aydınlatmanın mekansal algı üzerindeki etkileri
The effects of lighting on the spatial perception in modern museums
  1. Tez No: 373767
  2. Yazar: GÖZDE RODOP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA SAKINÇ ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Modern müzeler, teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan yenilikler sayesinde günümüzde önemini artırarak her yaştan, her kültürden insan kitlesini kendine çekebilmesi bakımından önemini arttırmaktadır. Çalışma altı bölüm içinde ele alınmıştır. Birinci bölümde yapılan çalışmanın amacı, tez konusu bağlamında kurulan hipotezi, yapılan literatür taramasında başvurulan kaynaklar yer almaktadır. İkinci bölümde; müzenin tanımı ve müzeciliğin tarihi gelişimi hakkında bilgi verilmiş, müzenin temel amaç ve görevleri ortaya konmuş, son olarak modern müzecilik kavramına değinilerek modern müzecilikte sunum teknikleri incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, görsel algıdan bahsedilerek algı kuramlarına değinilmiş, sonrasında iç mekan algısında aydınlatmanın önemi belirtilmiştir. Dördüncü bölümde; modern müze ve modern aydınlatma ilişkisinden bahsedilerek günümüzde müzelerde kullanılan modern aydınlatma teknikleri incelenmiştir. Beşinci bölümde ise; aydınlatma ve algı ilişkisi kapsamında modern müzelerde kullanılan modern aydınlatma yöntemleri değerlendirilmiş, bu yöntemleri ile tasarlanan örnekler incelenmiştir. Altıncı ve son bölümde ise modern müzeciliğin günümüzde görsel algı odaklı olduğu ve kullanılan aydınlatma teknikleri ile bu görsel algının artarak akılda kalıcılığın tam olarak sağlandığına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology through innovation, the importance of modern museums is increasing by the terms of attracting people from all cultures. This study comes up with six sections. The content of the first section is the hypothesis established in the context of the thesis and resources. In the second section, information about the definition of museum and the historical development of the museology is given. Museum's main objectives and tasks set forth and presentation techniques have been studied with the reference to the concept of the modern museum. The third section is about the visual perception and interior lightning. In the fourth section, modern lightning techhniques have been studied by mentioning the relation between modern museum and modern lighting. In fifth section modern lighting methods have been studied the in the scope of relation between perception and lightning with examining some samples which are designed with this method. The idea of the sixth and the final section is, modern museums today are focused on visual perception, and it's memorability can be increased by the use of modern lightning techniques.