Performance analysis of the privatized cement companies
  1. Tez No: 37385
  2. Yazar: İSMAİL DERNEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZER ERTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
VI ÖZET Bu çalışmanın amacı, Türk Çimento Sanayisinde 1989-1993 tarihleri arasında gerçekleşen özelleştirmeleri incelemek ve değerlendirmektir. 1993 yılı sonu itibariyle, Türkiye kamu iktisadi teşebbüslerinin satışından 1.8 milyon $ elde etmiş ve bunun da yaklaşık olarak yansı çimento fabrikalarının satışından olmuştur. Özelleştirmenin asıl amacı, rekabeti arttırmaktır. Çimentonun özelliklerinden dolayı, bunun gerçekleşmemiş olduğunu görüyoruz. Taşıma masraflarının satış fiyatı içinde önemli bir yer tutmasından dolayı, çimento belli uzaklıklar dahilinde tüketilmekte ve daha uzak yerlere taşımak karlı olmamaktadır. Bu yüzden çimento üreticileri, kendi bölgelerinde rakip firmalara göre daha avantajlı olmaktadırlar. Ayrıca, çimento üretim teknolojisi fazla değişmediğinden, teknolojinin maliyette etkisi fazla olmamaktadır. Özelleştirmenin ilk olarak çimento sektöründe başlamasının nedeni, bu sektörün diğer sektörlere göre daha karlı olmasından dolayıdır. Bu yüzden, çeşitli oranlar incelenmiş ve çimento sektöründeki firmaların daha yüksek karlılık oranlarına sahip oldukları gözlenmiştir. Çimento firmalarının performanslarını incelemek için, İstanbul Sanayi Odasmın her sene yayınladığı Türkiye'nin en büyük 500 firması anketi erindeki rakamlar ve devletin sahibi olduğu Çitosan'dan elde edilen bilgiler kullanılmıştır. Özelleştirmenin etkisini saptamak için, özelleştirilmiş firmaların satıştan önceki ve sonraki karlılık ve prodüktiviteleri karşılaştınlmıştır. Son olarak, bölgeselliğin ve sahipliğin (kamu-özel) etkileri incelenmiştir. Üretim miktarları, kapasite kullanım oranlan ve diğer rakamlar, Devlet Planlama Teşkilatından elde edilen bilgilerdir. Bu istatistikler, 1993 yılında yayınlandığından dolayı son olarak 1992 yılı rakamlarım içermektedir. Daha yeni rakamlar olmadığı için, bazı analizler 1992 yılına kadar olan bilgilerle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main objective of this study is to analyze and evaluate the privatization in the period of 1989-1993 period in the Turkish Cement Industry. By the end of 1993, Turkey had raised slightly over $1.8 billion through the sale of state-owned assets, and nearly half of this amount was due to the sale of cement industry holdings. The primary objective of privatization is to increase competition. Because of the characteristics of cement, it is difficult to say that it has been performed. Due to high transportation costs relative to value, cement tends to be a local production for local consumption type of product. Cement producers have a considerable advantage in their local market. Moreover, the method of producing cement has remained essentially unchanged in this century. The reason for the precedence of the privatization of the cement industry is its high profitability rates according to other industries. For this reason, various ratios are analyzed and it is observed that cement industry has the highest profitability ratios. To analyze the performances of the companies after the privatization, I have used data from the surveys of Istanbul Chamber of Industry conducted every year for the first 500 biggest firms in Turkey and from Çitosan, a cement holding company owned by the Turkish government. To detect the privatization effect, profitability and productivity of the privatized companies were compared in the pre and post privatization periods. Finally, the regionality and ownership effects are analyzed. Production amounts, capacity utilization rates and other figures are from the source, State Planning Organization. These statistics are reported in 1993, so many of them include only the figures till 1992. Due to the unavailability of the information, some analysis are done with the data till 1992.