Indaziflam ve saflufenacil (Kixor)'in farklı dozlarının bağ alanlarında sorun olan yabancı otlara etkisi
The effects of different doses of indaziflam and saflufenacil (Kixor) on weeds of vineyards
  1. Tez No: 373873
  2. Yazar: RABİA PINAR KÜÇÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR BÜKÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Araştırma Harran Üniversitesi Bağ alanında Saflufenacil (Kixor), İndaziflam ve her ikisinin karışımının farklı dozlarının bağ alanında bulunan yabancı otlar üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada 20'şer günlük arayla 3 gözlem yapılmıştır. Yabancı otlar tam olgunlaşıp meyve bağladıktan sonra toprak yüzeyinden kesilerek kese kağıtlarına alınmış ve 60˚C'de 72 saat boyunca kurutulmuş olup, daha sonra bunların yaş ve kuru ağırlıkları tartılmıştır. İndaziflam uygulanan alanlarda uygulamadan sonraki ilk sayımlarda Myosoton sp. ve Geranium sp. türlerine yoğunlukla rastlanmakla beraber üçüncü sayımlarda bu yabancı otlara rastlanılmadığı gözlenmiştir. Saflucenacil (Kixor)'un uygulamadan sonraki birinci ve üçüncü sayımlarda dar yapraklı yabancı otların daha fazla yoğunluğa sahip oldukları L.serriola ve A.albus'un ise tam olarak kontrol altına alınamadığı belirlenmiştir. İndaziflam ve Saflufenacil karışımının uygulamadan sonraki birinci ve üçüncü sayımlar sonucunda yabancı ot yoğunluklarının daha da azaldığı, özellikle Geranium sp. ve Myosoton sp. türlerinin ise yüksek dozlarında tamamen kontrol edildikleri saptanmıştır. Yapılan çalışmada, uygulanan herbisitlerin dozu arttıkça uygulama alanlarındaki yabancı ot kuru ağırlıklarının buna paralel olarak azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies were performed to determine the effects of Saflufenacil (Kixor) and Indaziflam alone and their mixture on weed species of vineyard in Harran University vineyard experimental area. Experiments were based on 3 times with 20 days interval. By maturation of weed species they were cliped at soil level and placed to the paper bag in order to determine fresh and dry weight. Mysoton sp. and Geranium sp. species had high frequency in first surveys while they were disseappeared in later surveys. Results showed that, grass spices had high densities through out first and third surveys. L. serriola and A. albus were well control at high application rates. As the rates of herbicides whether alone or mixtures increased dry weight formation of the weed species decreased gradually.