Geniş açıklık geçilmesinde membran sistemlerin incelenmesi
Examination of membrane systems in wide openings
- Tez No: 373970
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Geçmişten günümüze ekonomik ve malzeme kullanımı bakımından etkin yapı üretme ihtiyacı ve arzusu geçerliliğini korumaktadır. Bugün malzeme ve yapı teknolojilerindeki gelişmeler ile birlikte membran sistemlerin geniş açıklıkları etkin malzeme kullanımı ile geçebilme kabiliyeti birleştiğinde başarılı sonuçlar ortaya çıkmakta ve sistemin kullanımı yaygınlaşmaktadır. Membran yapıların Dünya'daki örneklerine bakıldığında, Türkiye'ye oranla sayıca daha fazla uygulanmış ve yapım teknolojisi olarak daha gelişmiş örneklerin yer aldığı görülmektedir. Yaklaşık 15 yıldır Türkiye'de de yapımına başlanan sistem geniş açıklıklı uygulamalarda yaygınlaşmaktadır. Çalışmanın ana amacı; membran sistemlerin ve genellikle geniş açıklıklı mekanlarda tercih edilen örneklerini irdeleyerek Türkiye'de ve Dünya'da taşıyıcı sistem olarak ulaştığı yeri tespit etmektir. Birinci bölümde, membran sistemler ile ilgili genel bilgi verilmiştir. Çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde, taşıyıcı sistemler ve membran sistemler hakkında bilgilendirme yapılmış, membran sistemlerin; taşıyıcı sistemler içerisindeki yeri, taşıyıcı sistem kurgusu, malzeme ve destek elemanları ile uygulama detayları anlatılmıştır. Yapıların mimari tasarım, fiziksel ve sayısal modellenmesine ilişkin bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde; bu yapıları oluşturmak için kullanılan en önemli malzeme olan membran malzemesine ait özellikleri, malzemenin çeşitlerini, birleşim metodları ile bakımı ve temizliği hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, geniş açıklık geçilme kriteri baz alınarak seçilen,yapılmış olan örnekler incelenerek, belirlenen kriterlerce aralarında karşılaştırılmıştır. Beşinci bölüm (sonuç bölümü) ise; bir önceki bölümlerden toplanan veriler ışığında; yorum, öneri ve değerlendirme yapılarak sonuca ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
Nowadays, materials and construction technology is developing every other day. Through the technological development on applications, less material consuming and more economical methods are available to satisfy the needs. Therefore, the effective membrane structure system construction is increasing day by day. Worldwide applications of the membrane structures are significantly more on numerically, as well as more advanced as in construction technology compared to the simulants application in Turkey. Structure system has been effectively increasing on wide span applications for the last 15 years in Turkey. The main purpose of this study is to interpret the membrane structure systems and wide span applications examples to detect its importance for structure systems in Turkey as well as around the world. In the first section; general information related to membrane systems is introduced. In addition to that; study purpose, scope and methods are stated. In the second part; structure systems and membrane structure systems are introduced. Membrane systems importance at structure systems within the structure systems setup, as well as the material and technical support with the implementation details are described. arhitectural and structural design and 3d model studies related to membrane structure systems is explained. In the third section; the main material, membranes, to build such structures are introduced. The membrane material properties and material types, as well as, joint methods and instructions on maintenance and cleaning are provided. In the fourth section, comparison details are presented between the executed samples and implementations on wide span crossings criteria basis. In the fifth section- conclusion, previously collected data is used as the source for; the comments, suggestions, and also on evaluations, and finally the results have been reached.