MGNT tabanlı aktif yumuşak anahtarlamalı kaskat yapılı DA-DA yükselten tip dönüştürücünün tasarımı ve uygulaması
Desıgn and ımplementatıon of MPPT based actıve soft-swıtchıng cascaded DC-DC boost converter
- Tez No: 958545
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKİF KARAFİL, PROF. DR. NACİ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışması, maksimum güç noktası takibi (MGNT) tabanlı aktif yumuşak anahtarlamalı kaskat yapılı yükselten tip dönüştürücünün tasarımı ve uygulamasını içermektedir. Sistemde yer alan aktif yumuşak anahtarlamalı kaskat yapılı yükselten tip dönüştürücünün analizi, tasarımı, benzetimi ve uygulaması gerçekleştirilmiştir. Ani değişen güneş ışınım değerlerinde ana ve yardımcı anahtarların yumuşak anahtarlama koşullarını sağlayarak anahtarlama yaptığı görülmüştür. Bu durum anahtarlama kayıplarını azaltırken verimin de artmasını sağlamıştır. Aynı zamanda fotovoltaik (FV) panellerden maksimum güç çekilerek yüke aktarılmıştır. Sistemde MGNT metodu olarak değiştir-gözle (P&O) algoritması kullanılmıştır. FV simülatör kullanılarak 330 W gücündeki dönüştürücü 40 kHz anahtarlama frekansında çalıştırılarak deneysel sonuçlar elde edilmiştir. Kaskat yapılı dönüştürücü kullanılarak düşük görev oranında istenen yüksek çıkış gerilimi elde edilmiştir. Önerilen kaskat yapılı dönüştürücü ile daha az güç anahtarı kullanılarak yüksek gerilim kazancı sağlanırken maliyet ve devre boyutu da düşürülmüştür. Benzetim çalışmaları için PSIM programı kullanılmıştır. Sistemde denetleyici olarak TMS320F28379D dijital sinyal işleyici (DSP) kartı kullanılmıştır. Yapılan benzetim ve deneysel çalışmalara göre önerilen sistemin yüksek verimlilikte, yüksek DA bara gerilim ihtiyacını etkili bir şekilde karşıladığı ve yüke maksimum gücün aktarıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis study involves the design and implementation of a maximum power point tracking (MPPT)-based active soft-switched cascaded boost-type converter. The analysis, design, simulation, and implementation of the active soft-switched cascaded boost converter used in the system have been carried out. It has been observed that the main and auxiliary switches performed switching under soft-switching conditions even during sudden changes in solar irradiance. This situation has contributed to reducing switching losses while increasing overall efficiency. Additionally, maximum power has been extracted from the photovoltaic (PV) panels and transferred to the load. The perturb and observe (P&O) algorithm was employed as the MPPT method in the system. Experimental results were obtained by operating the 330 W converter at a switching frequency of 40 kHz using a PV simulator. By using a cascaded converter, the desired high output voltage was achieved at a low duty cycle. The proposed cascaded converter provides a high voltage gain with fewer power switches, leading to reduced cost and circuit size. PSIM software was used for the simulation studies. A TMS320F28379D digital signal processor (DSP) card served as the controller in the system. Both simulation and experimental results demonstrate that the proposed system effectively meets the requirement for high DC bus voltage with high efficiency, and successfully transfers maximum power to the load.