Ksantat grubu ihtiva eden raft ajanlarının sentezi ve kontrollü radikal polimerizasyonunda kullanımı
Xanthate group containing synthesis of raft agents and use in controlled radical polymerization
- Tez No: 374070
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu çalışmamızda Tersinir Katılmalı -Ayrışmalı Zincir Transfer Polimerizasyonu (RAFT) polimerizasyonu gerçekleştirilmiştir. Polimerizasyonda kullanılmak üzere dört farklı tipRAFT ajanı sentezlenmiştir. Birinci grup, azo başlatıcı ve polietilen glikol (600, 1000, 1500 ve 3000 g/mol) ihtiva eden MAI-RAFT ajanlarıdır. İkinci grup politetrahidrofuran(1000 g/mol) yapısını içeren makro RAFT ajanı, üçüncü tip ditiyokarbomat RAFT ajanı ve dördüncü grup ise polietilen glikol (PEG 600, 1000 ve 1500 g/mol) üzerine ε-kaprolaktonun halka açılma polimerizasyonu ile elde edilen triblok makro RAFT ajanalarıdır. RAFT ajanları kullanılarak stirenin kontrollü radikal polimerizasyonu ile blok kopolimerler elde edilmiştir. MAI-RAFT ajanları polimerizasyon başlatmada etkili olduğu ve başlatıcı etkinliğinin 1'e yakın olduğu görülmüştür. ln [M]o/[M] ve monomer derişiminin polimerizasyon zamanına karşı grafiği birinci dereceden kinetik davranış sergilemektedir. Blok kopolimer oluşumu kontrollü karaktere sahiptir. Stirenin RAFT polimerizasyonun kontrollü sağladığı dar moleküler ağırlıktaki polimer oluşumu, moleküler ağırlığın polimerizasyon zamanına göre artışı doğrulamaktadır. Teorik değerlerle karşılaştırıldığında uygunluk göstermektedir. Stirenin RAFT polimerizasyonu ile dar moleküler ağırlık dağılımına sahip ve önceden belirlenmiş ortalama moleküler ağırlığa sahip blok kopolimerler elde edilmiştir. Sentezlenen RAFT ajanları ve polimer/kopolimerler NMR ve FT-IR spektroskopisi, GPC ve DSC ile karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
Reversible Addition-Fragmentation Chain Transfer Polymerization (RAFT) was performed in this work. Four different types of RAFT agents were synthesized to be used in polymerization. The first group is MAI-RAFT agents including azo initiator and polyethylene glycol (600, 1000, 1500, ABD 3000 g /mole ). The second group is macro RAFT agent including polytetrahydrofuran (PTHF) structure. The third type is dithiocarbamates RAFT agent and the fourth group is triblock RAFT agents acquired by the ring opening polymerization of caprolactone on polyeth ylene glycol ( PEG 600, 1000 and 1500 g / mole). Block coploymers are acquired by using RAFT agents on controlled radical polymerization of the styrene. lt is observed that MAI RAFT agents are effective at initiating polimerization and the initiative efficiency value is close to 1. The linear kinetic plot ln [M]o/[M] versus polymerization time indicated that was first order with reference to monomer concentration. The block copolymerization possessed controlled living character. The controlled character of the RAFT polymerization of styren e was confirmed by the formation of narrow polydispersity of the polymers, linear increases in the molecular weight with polymerization tine and molecular weight of the products that agreed well theoretical values. Block copolymers having relatively narrow molecular weight distributions and predetermination number average molecular weights were obtained by the RAFT polymerization of the styrene. Synthesized macro-RAFT agents and the block copolymers were characterized by NMR and FT-IR spectroscopy, GPC and DSC.