Soft modüllerin kohomoloji modülleri
Cohomology modules of soft modules
- Tez No: 374074
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SADİ BAYRAMOV
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kafkas Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
Doğa bilimlerinden ortaya çıkan bazı problemlerin çözümünde klasik matematiğin yöntemleri yetersiz kalmaktadır.Böyle problemlerin çözümü ile ilgili yeni yöntemler geliştirilmiştir.Bu yöntemlerle ilgili fuzzy kümeler, intuitionistic fuzzy kümeler, soft kümeler v.b. teoriler inşa edilmiştir. Matematiksel açıdan yeni kategoriler oluşturulmuş ve bu kategorilerin cebirsel işleme göre kapalılık problemi büyük önem taşır. Bu tezde soft modüller kategorisinde kohomoloji teori inşa edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Classic Mathematics methods are insufficient in solution of some problems occur in natural sciences. There has been developed new methods about the solution of these problems. Fuzzy sets, intuitionstic fuzzy sets, soft sets and etc.Theories constructed about these methods.New categories formed in terms of mathematics and the closeness problem of these categories according to algebraic operations is of great importance. In this thesis cohomology theory in category of soft module is built.