Ultrasonik şartlarda yeni bir yöntem ile kiral amino asitlerden kiral iminlerin sentezi
Synthesis of chiral imines from chiral amino acids with a new method under ultrasonic conditions
  1. Tez No: 374089
  2. Yazar: MEHMET OĞUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KIVILCIM ŞENDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında ilk olarak, 5,5′-metilen-bis-salisilaldehit bileşiği, salisilaldehit ile trioksanın uygun ortamda reaksiyonundan literatüre göre elde edilmiştir. Çalışmanın diğer basamağında ise 5,5′-metilen-bis-salisilaldehit ile 3 kiral optikçe aktif bileşiğin (L-valin, alanin, metiyonin) reaksiyonlarından optikçe aktif 3 yeni Schiff bazı (5,5′-metilen-bis-salisiliden-amino-etil-3-metil butanoikasit, 5,5'-metilen-bis-salisiliden-amino-etil-aspartik asit ve 5,5′-metilen-bis-salisiliden-amino-etil-3-metil propanoikasit bileşikleri sentezlenmiş, 1H-NMR ve 13C-NMR spektrumları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, first the 5,5′-methylene-bis-salicylaldehyde compound has been synthesized by the reaction of salicylaldehyde with trioxane under proper condition according to the literature. The structure of 5,5′-methylene-bis-salicylaldehyde has been completely enlightened 1H-NMR and 13C-NMR analysis. In the next stage of the study, 3 optically active new Schiff bases (5,5′-methylene-bis-salicylidene-amino-ethyl-3-methyl butanoic acid, 5,5′-methylene-bis-salicylidene-amino-ethyl-aspartic acid and 5,5′-methylene-bis-salicylidene-amino-ethyl-3-methyl propanoic acid) have been synthesized from the reaction of 3 optically active (L-valine, aspartic acid and L-alanine) 1H-NMR and 13C-NMR spectrum of these compounds have been collected and interpreted.