Kısıtlandırılmamış kısmi oransal ODDS modelinin doğru sınıflandırma performansı üzerine bir çalışma
A study on correct classification performance of unconstraint partial proportional ODDS model
- Tez No: 374486
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ERBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Birimlerin iki ya da daha fazla düzeyli kategorik değişkenler bakımından sınıflandırılmasında birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları, bağımlı değişken düzeyinin ikiden fazla ve sıralı bir yapıda olması durumunda kullanılan oransal odds modeli ve bu modele ait temel varsayımın bazı değişkenler için sağlanıp bazı değişkenler için sağlanmaması durumunda kullanılan kısmi oransal odds modelidir. Bu çalışmada kısıtlandırılmamış kısmi oransal odds modeli ele alınarak bağımlı değişken düzeyinin sayısı, bağımsız değişken sayısı ve örneklem büyüklüğü değiştirildiğinde doğru sınıflandırma oranları incelenmiştir. Ayrıca bağımsız değişkenlerin tümünün sürekli olması durumu için simülasyon çalışması yapılmış ve bu veriler için oransal odds modeli, kısıtlandırılmamış kısmi oransal odds modeli, doğrusal diskriminant analizi ve karesel diskriminant analizi yöntemlerinin birbirlerine göre üstünlükleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Several methods are used to classify units in terms of categorical variables having two or more levels. Some of these methods are proportional odds model which is used when the level of the dependent variable is more than two and a ordinal pattern and the partial proportional odds model which is used when the fundamental assumption of this model is established from the some of the variables and is not satisfied some of the variables. In this study, the correct classification rates are investigated with varying the number of classes of dependent variables, the number of independent variables and the sample size by taking unconstraint partial proportional odds model. A simulation study is performed in the case of all independent variables are continuous and also superiority of proportional odds model, unconstraint partial proportional odds model, linear discriminant analyze and quadratic discriminant analyze to each other are tried to revealed for these data.