Ulaştırma sistemi erişebilirliğinin alışverış merkezleri üzerindeki etkileri
Transportation system effects on accessibility of shopping centers
  1. Tez No: 374503
  2. Yazar: KAVE ARIAN KHAH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT ÇUBUK, DOÇ. DR. METİN ŞENBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çal ışmada ulaş ım sisteminin erişebilirliği, al ışveriş merkezleri üzerindeki etkisi ve ulaş ım sisteminin al ışveriş merkezlerinin müşterilere göre kolay erişime sebep olup olmadığ ı incelenmiştir. Son y ıllarda Türkiye'deki al ışveriş merkezlerinin say ıs ın ın h ızla artmas ı günümüzün tartış ılan önemli konularından olmuştur. Yeni perakendecilik formatı yeni fırsatlar ve de zorluklar getirmektedir. Türkiye'de bir al ışveriş merkezi geliştirebilmek için sistematik profesyonel erişilebilirlik modelleri ve al ışveriş merkezlerine ait uygun otopark yerleri tasarlanıp ve uygulanmal ıdır. Al ışveriş merkezi inşa edilmesi ve sürdürülebilir bir sanayi olarak geliştirilmesinde ortaya ç ıkabilecek riskler nas ıl azalt ılabilir, ulaş ım sistemlerine erişilebilirlik al ışveriş merkezlerini nas ıl etkileyecektir; gibi sorular ın cevapland ırılmas ı büyük önem taş ımaktad ır. Al ışveriş merkezi geliştirme kavramında, erişebilirlik ve ulaştırma sistemi modları en önemli rollere sahiptirler. Al ışveriş merkezlerinin ulaş ılabilirliğinin geliştirilmesi amac ıyla Ankara'da üç al ışveriş merkezinin erişilebilirliği ile ulaş ım sistemlerinin durumları incelenmiştir. Bu doğrultuda bu merkezlere farkl ı ulaş ım sistemleriyle ulaşan müşterilerin say ılar ı karş ılaştırılmış ve yeni bir yöntem ile ulaş ım sistemlerine erişilebilirliğin önemi aç ıklanmaya çal ış ılmıştır. Tez kapsamında al ışveriş merkezlerinin erişilebilirlik problemlerine yönelik detayl ı araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu çal ışman ın sunucuna göre görülmektedir ki iyi bir yer'de konumlanan, mesafesi kent merkezine uzak olmayan ve ulaş ım sistemine erişilebilirliği rahat olan al ışveriş merkezinde müşteriler daha fazla zaman geçirmektedirler ki bu da daha fazla al ışveriş anlamına gelmektedir. Bu kapsamda ilgili kurumların iyi bir ulaş ım altyap ı sistemi planlamas ı gerekmektedir. Bunun yan ı s ıra al ışveriş merkezi işletmecileri, yer seçimlerini bölgenin nüfus say ıs ı ve sosyo-ekonomik durumuna göre ele almal ı ve ulaştırma sistemlerinin etkinliğini ortaya koyabilecek iyileştirme seçeneklerini gözden geçirmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of the accessibility of transportation systems on shopping centers was scrutinized in addition, whether or not these transportation systems increase the accessibility of customers to shopping centers was investigated. In recent years, the rapid growth in the number of shopping centers in Turkey has caused many discussions on the issue. New retail format brings both new opportunities and challenges. In order to develop a shopping center in Turkey, systematic professional accessibility models and suitable parking spaces need to be designed and implemented. The really important questions here are how to reduce the risk of development of a shoppoing center as a sustainable industry and what the probable impact of transportation systems on shopping centers would be. In terms of shopping center development the concept of accessibility and transportation system modes have the most important roles. In order to improve shopping center's transportation, three shopping centers in Ankara were examined in field of accessibility and transportation system coditions. In this respect, the number of customers reaching to these centers with different transportation systems were compered, and with new method the importance of accessibility to transportation systems has been tried to described. In this thesis, detailed research was carried out the shopping center's accessibility problems. Belong to result of this study, we see that the server that located in a good location, not far from the city center and comfortable accessibility to transportation systems of shopping centers that caused to customers spend more time in shopping center. This is means that more shopping. In this context, a good transport infrastructure system must be planning with relevent institution. In addition to this, shopping centers operators in place elections according to the number of population and socio-economic states should be considerd, demonstrate the effectiveness of the transportation system should review option for further improvement.