TlBr ve TlCl bileşiklerinin taban durum özelliklerinin yoğunluk fonksiyonel teorisi ile incelenmesi
Investigation of the ground state properties of TlBr and TlCl compounds using density functional theory
- Tez No: 374545
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKAY UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezde, CsCl(B2) yapıdaki TlCl ve TlBr talyum halojenürün yapısal, elastik, elektronik ve fonon özellikleri Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (YFT) içerisinde yer alan Yerel Yoğunluk Yaklaşımı (YYY) ile ilk-prensip Pseudo Potansiyel metodu kullanılarak araştırıldı. Hesaplanan örgü sabitleri, Yığın modülleri ve onun birinci türevleri gibi yapısal parametreler, mevcut teorik ve deneysel sonuçlarla kıyaslandı. Elastik sabitleri (C11, C12, ve C44) zor-zorlanma bağıntılarından bulundu. Biz TlCl ve TlBr için elektronik band yapısı ve durum yoğunluğu hesaplamalarını da gerçekleştirdik. Fonon frekansları ve fonon durum yoğunluklarını elde etmek için Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi içinde lineer tepki yaklaşımı kullanıldı. Her iki malzeme için fonon dağılım eğrileri kıyaslandı ve karşılaştırıldı. Son olarak quasi-harmonik yaklaşım kullanılarak sıcaklığa karşı sabit hacimdeki özısı (Cv), entropi (S), iç enerji (E) ve titreşim enerjisi (F) hesaplandı ve tartışıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have investigated the structural, elastic, electronic and phonon properties of the thallous halides TlCl and TlBr in CsCl(B2) structure by using first principles pseudo-potential method in the framework of density functional theory with the local density approximation (LDA). The calculated structural parameters such as lattice constants, bulk modülus and its first derivative compare very well with available theoretical and experimental values. The elastic constants (C11, C12, and C44) were derived from the stress strain relation. We also carried out the electronic band structure and the density of states (DOS) calculations for TlCl and TlBr. Moreover, a linear-response approach to the density functional theory was used to derive the phonon frequencies and the phonon density of states. The phonon dispersion curves for the two materials are compared and contrasted. Finally specific heat at constant volume versus temperature (CV), entropy(S), internal energy (E) and vibrational energy (F) are calculated and discussed using the quasi harmonic approximation.