Bakır ve paslanmaz çeliğin TIG kaynağı ile kaynaklanabilirliğinin incelenmesi
Investigations of weldability of copper and stainles steel using TIG welding
  1. Tez No: 374546
  2. Yazar: HASAN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF USTA, DOÇ. DR. HAKAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, AISI304L ile AISI316L paslanmaz çelik ve saf bakırın TIG kaynağı yöntemi ile kaynaklanabilirliği incelenmiştir. Birleştirme sırasında kaynak hızı, akım şiddeti ve gaz debisi şeklinde üç parametre belirlenmiş ve bunların sertliğe, içyapıya, çekme mukavemetine çentik darbe dayanımına ve eğmeye etkileri incelenmiştir. İçyapısı incelemesinde, birleşim yerinde bakırın paslanmaz çeliklere göre ergime oranının daha yüksek olduğu görülmüştür. Sertlik testleri sonucunda ısı tesiri altında kalan bölgenin paslanmaz çelik ana malzemeden daha sert olduğu gözlenmiştir. AISI304L ile yapılan kaynaklara uygulanan çekme testinde kopmanın kaynaklı bölgeden olduğu, AISI316L malzemesi ile yapılan kaynaklarda ise kopmanın kaynaklı bölge dışında oluştuğu gözlenmiştir. Eğme testleri de çekme testine benzer sonuçlar vermiş; AISI304L ile yapılan kaynaklarda ≈150°'lik açıdaki eğmeye ulaşıldığında kaynaktan kopmalar görülmüştür. AISI316L malzemesi yapılan kaynakta ise eğmeler başarılı gerçekleşmiştir. Çentik darbe testlerinde, bakır ile AISI304L malzemesinin çentik darbe kırılma enerjileri düşük, AISI316L ile yapılan kaynakta ise yüksek ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, weldability stainless steel with pure copper has been investigated. A copper plate and two different stainless steels (AISI304L and AISI316L) have been selected and welded by TIG process. Parameters of TIG welding such as welding speed, gas flow rate and welding current have been used. Destructive tests such as macro and micro structure, hardness, impact, tensile and bending tests have been conducted on welded samples. In general, welding of AISI304L and copper couple showed poor mechanical properties. Macro structures analyze show that copper plate melted rather than those stainless steels. Larger grains have been observed on heat affected zone (HAZ) thus higher hardness values have been recorded on that area. Both tensile and bending tests showed that AISI304L and copper plates have poor properties on which the failures have been observed on welded area. According to the impact tests, the couple of AISI316L and copper plates have higher impact resistance than the welding with AISI304L and the copper.