Ankara ili park ve bahçelerinde meşe, Quercus robur l. (fagaceae) ve atkestanesi, Aesculus hippocastanum l. (sapindaceae)'de görülen böcek türlerinin belirlenmesi
Identification of insect species observed on oak, Quercus robur l., (fagaceae) and horse chestnut, Aesculus hippocastanum l., (sapindaceae) in parks and gardens of Ankara province
  1. Tez No: 975731
  2. Yazar: REŞİT UZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL SERTKAYA, PROF. DR. SELMA ÜLGENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilir kentsel yaşam bağlamında, park ve bahçelerin yalnızca estetik ve rekreatif işlevleri değil, aynı zamanda ekolojik rolleri de büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda, kent içinde yaygın olarak kullanılan meşe (Quercus robur L., Fagaceae) ve atkestanesi (Aesculus hippocastanum L., Sapindaceae) ağaçları üzerinde görülen böcek türlerinin belirlenmesi, yalnızca zararlı türlerin tespiti açısından değil, aynı zamanda faydalı türlerin biyolojik mücadeledeki potansiyelinin ortaya konması bakımından da anlamlıdır. Bu çalışma, 2024 yılı Nisan–Ekim ayları arasında Ankara kent merkezindeki 15 farklı park ve bahçede yürütülmüştür. Araştırma sonucunda meşe ağaçlarında toplam 15 zararlı böcek türü tespit edilmiştir. Bunlar: Sitophilus oryzae (Linnaeus, 1763), Corythucha arcuata (Say, 1832), Asterolecanium bella (Signoret, 1877), A. quercicola (Borchsenius, 1960), Parthenolecanium rufulum (Cockerell, 1903), Eulecanium cerasorum (Fabricius, 1794), E. tiliae (Linnaeus, 1758), Neopulvinaria innumerabilis (Rathvon, 1856), Nidularia balachowskii (Signoret, 1875), Myzocallis (Agrioaphis) castanicola (Börner, 1950), Andricus coriarius (Hartig, 1843), A. sternlichti (Bellido, Pujade-Villar ve Melika, 2003), Neuroterus albipes (Schenck, 1863), N. numismalis (Fourcroy, 1785), N. quercusbaccarum (Linnaeus, 1758)'dur. Atkestanesi (Aesculus hippocastanum L.) üzerinde ise toplam 5 zararlı tür tespit edilmiştir: Otiorhynchus ovalipennis (Fairmaire, 1859), Eulecanium tiliae (Linnaeus, 1758), Parthenolecanium corni (Bouché, 1844), Melanaspis inopinata (Leonardi, 1897), Cameraria ohridella (Deschka ve Dimić, 1986). Zararlılara ek olarak, biyolojik mücadelede önemli rol oynayan bazı faydalı böcek türleri de gözlemlenmiştir: Adalia bipunctata (Linnaeus, 1758), A. decempunctata (Linnaeus, 1758), Stethorus punctillum (Weise, 1891), S. gilvifrons (Mulsant, 1850). Bu türlerin biyolojik mücadele potansiyeli bakımından değerlendirilmesi, şehir ekosistemlerinin sürdürülebilir yönetimi açısından önem arz etmektedir. Araştırma bulguları, Ankara'daki kentsel yeşil alanların zengin bir entomolojik çeşitliliğe sahip olduğunu göstermektedir. Zararlı ve faydalı türler arasındaki dengenin doğru yönetilmesi, biyolojik mücadele uygulamalarının desteklenmesi ve sürdürülebilir kentsel peyzaj yönetimi politikalarına katkı sağlanması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In the context of sustainable urban life, the ecological functions of parks and gardens are as important as their aesthetic and recreational values. Accordingly, identifiying the insect species found on commonly used tree species in urban green spaces—such as oak (Quercus robur L., Fagaceae) and horse chestnut (Aesculus hippocastanum L., Sapindaceae)—is significant not only for identifying harmful species but also for highlighting the potential of beneficial species in biological control. This study was conducted between April and October 2024 in 15 different parks and gardens located in the city center of Ankara. A total of 15 pes insect species were identified on oak trees: Sitophilus oryzae (Linnaeus, 1763), Corythucha arcuata (Say, 1832), Asterolecanium bella (Signoret, 1877), A. quercicola (Borchsenius, 1960), Parthenolecanium rufulum (Cockerell, 1903), Eulecanium cerasorum (Fabricius, 1794), E. tiliae (Linnaeus, 1758), Neopulvinaria innumerabilis (Rathvon, 1856), Nidularia balachowskii (Signoret, 1875), Myzocallis (Agrioaphis) castanicola (Börner, 1950), Andricus coriarius (Hartig, 1843), Andricus sternlichti (Bellido, Pujade-Villar ve Melika, 2003), Neuroterus albipes (Schenck, 1863), N. numismalis (Fourcroy, 1785), and N. quercusbaccarum (Linnaeus, 1758). On horse chestnut (Aesculus hippocastanum L.) trees, five pest species were recorded: Otiorhynchus ovalipennis (Fairmaire, 1859), Eulecanium tiliae (Linnaeus, 1758), Parthenolecanium corni (Bouché, 1844), Melanaspis inopinata (Leonardi, 1897), and Cameraria ohridella (Deschka ve Dimić, 1986). In addition to pests, several beneficial insect species were also observed, including Adalia bipunctata (Linnaeus, 1758), A. decempunctata (Linnaeus, 1758), Stethorus punctillum (Weise, 1891), and S. gilvifrons (Mulsant, 1850). Evaluating the biological control potential of these species is crucial for the sustainable management of urban ecosystems. The findings indicate that urban green areas in Ankara host a rich entomological diversity. Properly managing of the balance between harmful and beneficial species and promoting biological control practices are essential for supporting sustainable urban landscape policies.