Kent içi ana yolların görsel değerlendirmesinde matematiksel bir yaklaşım: Adana Atatürk Bulvarı örneği
A mathematical approach in visual evaluation of main streets: In the case of Adana Atatürk Boulevard
- Tez No: 374603
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ USLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 155
Özet
Araştırmada, görsel değerlendirmede çalışmalarında kullanılabilecek matematiksel bir yöntemin Adana Atatürk Bulvarı örneğinde geliştirilmesi amaçlanmıştır. Görsel değerlendirme için oluşturulan yöntemde, kent içi yol peyzajı elemanlarının önem düzeyleri ile bu elemanlara ait tasarım ögelerinin (renk, doku, ölçü, biçim) benzerlik-çeşitlilik açısından ilişkilerine ait ölçütler uzman görüşleri alınarak saptanmıştır. Saptanan ölçülerin endekslenmesinde“Ağırlıklandırılmış Ölçütler Yöntemi”kullanılmıştır. Elde edilen sayısal değerler yol peyzajı mekânsal öğeleri düzeyinde 100'luk bir sistem ile sınıflanmıştır. Araştırma alanında uygulanan yöntem sonuçlarına göre görsel değerlendirmelerde en etkili olan ögeler bitkisel doku varlığı, donatılar ve genişlikler olarak belirlenmiştir. Araştırma alanına ait uygunluk düzeyleri %23,53 ile 80,04 arasında değişmektedir. Uygunluk sınıfları ise ağırlıklı olarak orta uygunluk düzeyi şeklindedir. İyileştirme olanağı olan elemanların en iyi duruma getirilmeleri ile bütün bölgelerde bir düzey yükselme ve bulvarın genelinde ise %14,40'lik bir artış beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to develop a mathematical method on the visual assessment of streetscapes, which could be used in evaluating Adana Atatürk Boulevard sample. In the created method for visual assessment, the importance value of each streetscape elements in relation with belonging design elements (color, texture, size, shape) and their associations in terms of similarity and diversity determined, based on expert opinions. The“Weighted Criteria Method”is used for determination of criteria's indexation. The resulting numeric values of spatial streetscape element's levels were classified with in a 0-100 classification system. According to the results of the study methods that applied in the research area of visual assessment, the most effective elements has been identified as presence of plant materıal, equipment and widths. According to the suitability levels of research interests a variation from 23.53 to 80.04 % could be seen. The suitability classes are mainly in the form of moderate fitness level. According to the possibility of improving all the elements in the region with their optimized status level promotion and an increase of 14.40% is expected across the. By improving all the elements in the region with their optimized status at least one level of promotion and across the boulevard an increase of 14.40% is expected.