Bilgi-iletişim teknolojileri destekli etkileşimli mekân tasarım süreci
Information-communication technologies aided interactive space design process
- Tez No: 374652
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADET AYTIS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde etkileşimlilik kavramı ve etkileşimli ürünler çağdaş yaşantımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. 80'li yılların başından bu yana bilgi teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişim süreci ile birlikte evrimleşen etkileşimli arayüzler bugün sadece elektronik tüketici ürünlerde sınırlı kalmayarak gündelik hayatımızda kullandığımız birçok ürüne entegre edilmiştir. Mekân tasarımı alanlarında da akıllı bina sistemlerinin binalara entegrasyonu ile birlikte etkileşimli tasarımlar bina kullanıcılarına sunulmaya başlamıştır. Bugün, akıllı bina sistemleri sadece binaların daha ekonomik işletilmesi amacıyla değil, daha fazla konforun sağlanması amacıyla da kullanılmaktadır. Çağdaş akıllı bina sistemleri bu ihtiyaca göre çok çeşitli ara birimlerle ilişkilenen karmaşık bir otomatik algılama, karar verme ve tepki verme mekanizması durumuna gelirken bu teknolojilerdeki son gelişmelerle artık sisteme yüklenmemiş verileri de öğrenebilme yeteneğini kazanmaktadır. Tüm ürün ve yapılarda özellikle yirminci yüzyılda yoğun bir şekilde hissedilen standartlaşma karşısında bu sistemlerin sağlamış olduğu etkileşimli kişiselleşebilirlik özelliği çok önemli avantajlar doğurmaktadır. Bu çalışmanın amacı etkileşimli kişiselleşebilir mekân kavramı ile birlikte tasarım sürecinin ne şekilde etkilediğini incelemek ve yeni tasarım düşünce yapısına göre uygun bir tasarım modeli sunmaktır. Tez kapsamında bu doğrultuda öncelikle konu ile ilgili akıllı bina, standartlaşma, kişiselleşebilirlik ve etkileşimlilik gibi temel kavramlar ele alınmış, ardından endüstriyel ürünlerde standartlaşma, bilgi-iletişim teknolojilerinde etkileşimin gelişimi incelenerek akıllı bina sistemleri ile etkileşimli kişiselleşebilirlik olanakları değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda etkileşimli mekân tasarımı için bir tasarım süreç modeli geliştirilmiş ve bu model önerilerle birlikte tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
At present the concept of interactivity and interactivity products have become important parts of our modern life. The interactive interfaces, evolved with the help of rapid developments on information technologies from the beginning of the 80s, are not only limited with electronic consumer products but integrated with many day life products today. After the integration of intelligent building systems on buildings, interactive designs are started to be presented to building users. Today, the intelligent building systems are used not only for operating the buildings more economically, but also for providing more comfort. According to these needs contemporary intelligent building systems are becoming a complicated mechanism of automatic perception, decision and response, related with various interfaces, as well as capable of learning the data which were not installed to the system, with the last development in these technologies. Over against the standardization, which can be densely felt in the 20th century in every product and buildings, the characteristics of the interactively customization of these systems are providing are cause to arise very important advantages. Aim of this study is to evaluate how the design process is affected by the concept of interactively customizable space and present a new design model for the new design thinking. In the first section of thesis the basic concepts like intelligent building, standardization, customizability and interactivity reviewed, which is followed by the evaluations on the interactive customizability possibilities of intelligent building systems in light of the literature review on brief histories of the developments on standardization on industrial products and interactivity on information-communication technologies. On the last sections of this thesis a design process model is presented for an interactive space design and discussed with suggestions.