Istanbul için üretilen kentsel projelerin İstanbul kent imajina etkileri
The effects of urban projects for Istanbul city images
- Tez No: 374670
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN ÖZAYDIN, YRD. DOÇ. DR. EBRU FİRİDİN ÖZGÜR, YRD. DOÇ. DR. AYŞE DERİN ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Küreselleşme ile başlayan dönüşüm süreci planlama yaklaşımları ve kentlerle birlikte, imaj kavramı kentsel imaj kavramının algısının da değişmesine neden olmuştur. Kent imajı, kentin kimliği ile bağlantılı gelişen, kent yaşamının temel parçaları üzerinden okunan, hatırlanabilirlik ve algılanabilirlik temalı bir kavramdır. Kent kavramının küreselleşmeye bağlı değişmesi ile ortaya çıkan hız ve rekabet politikaları kentsel imaj kavramının kentler için üretilen bir etiket haline gelmesine neden olmuştur. Bu yeni kent imajının kent mekânına yansıması ise kentsel projeler üzerinden gerçekleşmeye başlamıştır. İstanbul ise tarih boyunca coğrafyası, tarihi ve kültür özellikleri ile her zaman dünya genelinde özel kentlerden biri olmuştur. İstanbul'u özel yapan nitelikleri aynı zamanda İstanbul'un kimlik ve belleğinin de bir önemli bir parçasını oluşturmakta ve İstanbul Kent İmajı'nı simgelemektedir. Bu çalışma kapsamında İstanbul için üretilen imaj söylemleri ve bu söylemlere bağlı gündeme gelen projelerin İstanbul'un gerçek imaj öğeleri ve imajı üzerindeki etkileri analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Beginning with the process of globalization, conversion process has caused changes in both planning approaches, images and city images. The image of the city connected with the main parts of city like that city ID, city life, phenomenal and remembered. The effect of the globalization has been changed the city. The policies of speed and competition come out of the changes. As a result of this, the concept of city image has become at a sticker. Urban projects have been reflector the new concept of the city image on the city. İstanbul is the one imortant city on the worls with it's history, it's culture and it's geographic structure. At the same time this specials have connected with the city image. The work is produced for analized the effect of the urban projects on Istanbul's mean city images.