Galaktoz oksidaz -miyoglobin hibrid sistemine dayalı mediyatör esaslı yeni bir biyosensör tasarımı
Desing of a new mediated biosensor based on galactose oxidase- myoglobin hybrid system
- Tez No: 374717
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında biyosensör teknolojisine yeni ve orijinal bir bakış açısı getiren D-galaktoz tayinine yönelik, altın elektrod (Au)-tiyonin-glutaraldehit (GA)-nafyon modifiye galaktoz oksidaz- miyoglobin hibrid biyosensörü tasarımı amaçlanmıştır. Geliştirilen biyosensör sisteminde öncelikle altın elektrod yüzeyine tiyoninin elektropolimerizasyonu gerçekleştirildi. Ardından elektrod üzerine glutaraldehit damlatılarak enzim-protein çözeltisinin (galaktoz oksidaz ve miyoglobin) çapraz bağlanma ile immobilizasyonu sağlandı. Son olarak elektrod nafyon çözeltisi ile muamele edilerek altın-tiyonin-GA-nafyon modifiye biyosensör hazırlanması için gerekli tüm basamaklar tamamlanmış oldu. Hazırlanan biyosensörün optimizasyon çalışmalarında öncelikle optimum tiyonin miktarı, optimum glutaraldehit miktarı, optimum galaktoz oksidaz aktivitesi, optimum miyoglobin miktarı, optimum nafyon miktarı gibi parametreler çalışıldı. Çalışma koşullarının optimizasyonunda pH optimizasyonu ve sıcaklık optimizasyonu gerçekleştirildi. Biyosensörün karakterizasyon çalışmalarında D-galaktoz için doğrusal tayin aralığı, tekrarlanabilirlik, substrat spesifikliği, girişim etkisi ve depo kararlılığı gibi parametreler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, desing of a gold electrode (Au) surface thionine –glutaraldehyde nafion modified galactose oxidase- miyoglobin hybrid biosensor which brings a new and original perspective to biosensor technology intended for D-galactose determination. Firstly, electropolymerization of thionine was applied on surface of gold to develop biosensor system. Then, provided immobilization of enzyme-protein solution (galactose oxidase and myoglobin) with cross-linking via dropping glutaraldehyde on the electrode. Finally electrode coating with a nafion was completed that gold –thionine-GA-nafion modified all the steps required fort he biosensor preparation. In the optimization studies of the biosensor firstly bioactive layer components such as optimum thionine amount, optimum glutaraldehyde amount, optimum galactose oxidase activity, optimum myoglobin amount,optimum nafion amount were carried out. In the optimization of working conditions; optimum pH and optimum temperature were also investigated. Afterwards, in the characterization studies of the biosensor some paramaters such as linearity, reproducibility, storage stability were determined.