Beton sınıfının ilköğretim bina yapım maliyetine olan etkisi
Investigating the effect of different concrete grades on the cost of school building projects
  1. Tez No: 374726
  2. Yazar: TUNÇ TUNCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM BARADAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çocukların okuduğu okul binaları gibi, çok sayıda insanın aynı anda kullanılımına açılan devlet binalarının projelendirilmesinde ayrıca dikkat ve has-sasiyet gösterilmesi gerekir. Bu tip binaların şüphesiz dayanıklı olması gerektiği gibi aynı zamanda ekonomik olması da arzu edilir. Projenin tasarımı sırasında se-çilecek beton sınıfı binanın maliyetini önemli ölçüde etkileyebilir. Bu etkinin bo-yutunu araştırmak amacıyla bu çalışmada devlet okullarının yapımında kullanılan standart projeler ele alınarak maliyet analizleri yapılmıştır. Yapılan çalışma için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın belirlediği 3 tip okul projesi seçilmiş ve bu projelerin kesit, görünüş ve kat planı çizimlerine göre yapısal analizler ve statik hesaplar yapılmıştır. Değişken olarak 3 farklı beton sınıfı (C25, C30 ve C30) ve 5 farklı kat adedinin (2, 3, 4, 5, ve 6) kullanıldığı hesaplarda STA4CAD adlı paket programdan yararlanılmıştır. Bu analiz sonucunda toplamda 45 farklı proje örneği elde edilmiş ve her örnek için metraj hesapları yapılarak pro-jelerin yaklaşık maliyeti bulunmuştur. Çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar grafik ve tablolar aracılığıyla de-ğerlendirilerek en düşük maliyeti veren projeler tespit edilmiştir. Sonuçlar, beton sınıfı arttıkça taşıyıcı eleman boyutlarının azaldığını ve yapının maliyetinin düş-tüğünü göstermiştir. Ancak, C30'dan daha yüksek beton sınıflarında maliyetin tekrar artışa geçtiği belirlenmiş ve buna göre çalışma için en optimum beton sını-fının C30 olduğuna karar verilmiştir. Diğer değişken kat adedi için optimum bir sayı tam olarak belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
Special attention and care is required during the design and construction stages of public buildings, where the occupant count is considerably high. Particu-larly, school buildings where children reside in must be designed durable enough to stand the test of time. However, project costs should also be taken into consid-eration. For instance, the selection of concrete grade during the design stage could significantly affect the total cost of buildings. Thus, the study undertaken analyzes the costs of standard public school projects to investigate the magnitude of this effect. As a part of this study, three school project templates were selected from the standard projects pool of the Turkish Ministry of Environment and Urban Plan-ning. Then structural analyses were performed using STA4CAD software based on the construction drawings of selected projects. The variables selected for the analyses were concrete grades (C25, C30 and C30) and number of floors (2, 3, 4, 5, and 6). As a result 45 different project scenarios were obtained and then for each scenario cost estimates were performed.The results of the cost analyses were evaluated using graphs, charts and ta-bles to determine the projects with the lowest cost. Results showed that using higher grades of concrete enabled the project design to compensate smaller col-umns and beam sizes; thus decreasing the overall cost of the project. However, it was observed that the reduction in cost diminishes for higher grades of concrete; therefore, C30 was identified as the optimum concrete grade for this study. On the other hand, it was not possible to obtain an optimum solution for the other variable, number of floors.