Mitral regürgitasyonlu köpeklerde lisinorpil'in kardiyak hemodinami, renal rezistif indeks ve renal pulzatilite indeks'e etkisi
Effect of lisinorpil on the cardiac hemodynamics, renal resistive index and pulsatility index in dogs with mitral regurgitation
- Tez No: 374815
 - Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KURTDEDE
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Kardiyoloji, Cardiology
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada mitral regürgitasyon tanısı konulan köpeklerde kardiyovasküler hemodinamik parametreler ile renal rezistif indeks ve renal pulzatilite indeks ölçümleri yapıldı. Lisinopril'in bu değerlere etkisi araştırıldı. Çalışmada 7-18 yıl yaşta, değişik ırktan ve her iki cinsiyetten 30 köpek kullanıldı. ''MR şüpheli olgu'' tanımlanmasında öksürük, egzersiz intolerans ve sistolik üfürüm bulgularından birinin veya bir kaçının birarada görülmesi yeterli sayıldı. Şüpheli MR tanısı, radyografik, EKG ve ekokardiyografik muayeneler ile desteklendi. Doppler ekokardiyografik muayenede ''mitral regürgitant akımın'' görülmesinin kesin tanıda önemli bir kriter olduğu kanısına varıldı. Boon (2011) tarafından tarif edilen ''Doppler ekokardiyografide regürgitant akımın değerlendirilmesi'' yöntemi ile ''Uluslararası Küçük Hayvan Kalp Sağlığı Konseyi'' kriterleri dikkate alınarak bu çalışmadaki 30 köpek 10'arlı üç gruba (grup 1, 2 ve 3) ayrıldı. MR tanısı konulan hastalarda 2D ekokardiyografik muayenede mitral kapak ile sol atriyum ve ventrikülün morfolojik değerlendirmesi yapıldı. Hemodinamik değerlendirme için sol ventrikülün 2D ekokardiygrafik muayenede elde edilen EDV, ESV, SV, SVI, CO ve CI parametreler kullanıldı. Çalışmanın 0. gününde belirlenen bu parametrelerin tanımlayıcı istatistikleri değerlendirildiğinde her üç grup köpekten elde edilen sonuçlar arasında anlamlı farklılıklar kaydedildi. Çalışmanın 28. gününde lisinopril sağaltımı sonrası elde edilen değerlerin çalışmanın 0.
Özet (Çeviri)
In this study, cardiac hemodynamics criterias and renal resistive and pulsatility indices were measured in the dogs suffered from mitral regurgitation. Furthermore efficacy of the lisinopril on these criterias was investigated. The material of the present study consisted of 30 dogs in different breeds and both sexes (Male n= 13 & Female n=17) aged from 7 to 18. For identification of dogs suspected to MR, occurrence one or several of complaints include cough, excercise intolerance and systolic murmurs was considered sufficient. The diagnosis of dogs suspected of MR, were supported by chest X-rays, ECG and echocardiography examinations. The presence of mitral regurgitant flow in the Doppler echocardiography examination was considered as important criterion in definitive diagnosis of MR (MR dogs). 30 dogs in this study were classified into three groups (group 1, 2 & 3) of 10 animals according to severity of mitral regurgitant as described by Boon (2011) with International Small Animl Cardiac Health Council criteria. In the MR dogs 2D echocardiographical examination was used for morphological evaluation of mitral valve, left atrium and ventricle. Furthermore with 2D echocardiographical measuring of left ventricular EDV, ESV, SV, SVI, CO ve CI parameters cardiac hemodynamic criteria in MR dogs investigated. In the descriptive statistics evaluation of these parameters on day 0, significant differences between all three groups were recorded.