Ankara tekesi spermasının dondurulmasında tris sulandırıcı bileşenleri yerine katılan borun (sodyum pentaborat) çözüm sonu sperma kalitesi üzerine etkisi
Effects of boron (sodium pentaborate), added instead of tris components, on freezing and post-thaw quality of angora buck semen
  1. Tez No: 374816
  2. Yazar: MEHMET BORGA TIRPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, Ankara tekesi spermasının dondurulması ve çözdürülmesinde, borun (sodyum pentaborat, Na2O.5B2O3.10H2O) Tris sulandırıcısına eklenerek ve bileşenleri yerine katılarak hazırlanmış solüsyonlarla, elde edilecek in vitro sonuçların değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışma materyali olarak, dölverimi kanıtlanmış ve suni vaginaya sperma vermeye alıştırılmış ergin Ankara tekeleri kullanıldı. Tekelerden alınan taze ejakülatlar makroskobik ve mikroskobik yönden muayene edilerek normospermi değerleri gösteren ejakülatlar kullanıldı. Çalışma 3 ana grup (GYB, BEK, KONTROL ) ve bu ana gruplardan GYB ve BEK gruplarının içerisinde 4 farklı sulandırıcı ve kontrol olmak üzere 9 farklı sulandırıcı ile gerçekleştirildi. 'Standart Tris sulandırıcısından glikoz çıkarılıp farklı miktarlarda bor eklenerek hazırlanmış sulandırıcılar (GYB; 1-a, 1-b, 1-c, 1-d), Standart Tris sulandırıcısına farklı miktarlarda bor eklenerek hazırlanmış sulandırıcılar (BEK;2-a, 2-b, 2-c, 2-d)) ve Standart Tris sulandırıcısı (Kontrol)' olmak üzere 3 ana grup altında toplam 9 farklı sulandırıcı incelendi. Spermaların sulandırılması ve dozlanması 0.25 ml' de 100x106 motil spermatozoa bulunacak biçimde, 0.25 ml hacmindeki mini payetlerde paketlendi. Payetler, + 4 oC'de 2 saat alışıma bırakılıp, alışım süresi sonunda sıvı azot buharında – 120oC 'de 15 dakikada dondurulduktan sonra değerlendirilmek üzere -196°C'deki sıvı azotta saklandı. Her payet 37oC'deki su banyosunda 35 saniyede çözdürüldü. Çözdürülen payetlerin spermatolojik incelemeleri CASA sistemiyle yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this research, we aimed to evaluate in vitro results of postthawed angora goat semen parameters with using boron (sodium pentaborate, Na2O.5B2O3.10H2O) instead of other components and as a additive in Tris extender. Mature Angora bucks, with proven fertility and accustomed to artificial vagina, have been used in the study. The native ejaculates from each goat examined macroscopic and microscopically, then the ones showing the values of normospermy have been merged. Research was carried out with 3 main experiment groups (GYB, BEK, Control) those contain 9 different extenders with each group including 4 different extenders and control. Three main experimental group have been examined in 9 different extender which are“Boron prepared by adding different amounts of glucose removed from a standard tris extender (GYB, 1-a and 1-b, 1-c, 1-d), the standard Tris extender was prepared by adding different amounts of the boron (BEK; 2-a, 2-b , 2-c, 2-d) and standard Tris extender (Control)”Extending and dosing of the semen have been optimized as 100x106 motile spermatozoa in 0.25ml mini straws for each extender. Straws were equilibrated in +4°C for two hours, frozen in – 120oC liquid nitrogen vapor for fifteen minutes and kept in liquid nitrojen -196°C until labratory assessment. For each experiment, straws were thawed in 37oC water bath for 35 seconds.