Yedi farklı ajanın sığır minesinin demineralizasyonunu azaltıcı etkilerinin araştırılması
Effects of seven different agents on inhibition of bovine enamel demineralization
- Tez No: 374856
- Danışmanlar: PROF. DR. YAĞMUR ŞENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı remineralizasyona katkı sağladığı düşünülen farklı ajanların (1000 ppm NaF, CPP-ACP, CPP-ACPF, Nano-Hidroksiapatit, Proantosiyanidin, Ksilitol, Nd:YAG Lazer ve lazerle kombinasyonları) sığır minesinde in-vitro koşullarda oluşturulan başlangıç mine çürüğü üzerine etkilerinin incelenmesidir. Sığır mine yüzeyinden kesilerek elde edilen 130 blok rastgele 13 gruba ayrılıp pH-siklusuna tabi tutularak başlangıç çürük lezyonları oluşturuldu. Demineralize edilen yüzeyler Atomik Kuvvet Mikroskobunda (AFM) taranıp lezyon derinlik değerleri kaydedildi. Daha sonra yüzeyler yukarıda bahsedilen remineralizasyon ajanlarına tabi tutulup tekrar AFM' de taranıp lezyon derinliğindeki değişimler kaydedildi. Tüm örneklerin yüzey topografileri AFM cihazında 3D görüntüler alınıp değerlendirildi. Morfolojik değişiklikler Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) kullanılarak incelendi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri Tek Yönlü Varyans Analizi, post hoc Tukey çoklu karşılaştırma, eşleştirilmiş örneklem T testi ve bağımsız örneklem T testi kullanılarak (%95 güven aralığında) gerçekleştirildi. PA+Lazer, HA+Lazer ve CPP-ACPF+Lazer gruplarının yüzde ortalama pürüzlülük değerleri diğer grupların değerlerinden yüksek bulundu. Tüm grupların remineralizasyon etkinlikleri istatistiksel olarak anlamlı bulundu. NaF ile NaF+Lazer, CPP-ACP ile CPP-ACP+Lazer, CPP-ACPF ile CPP-ACPF+Lazer, Ksl ile Ksl+Lazer gruplarının remineralizasyon değerleri arasında fark bulunmazken HA ile HA+Lazer ve PA ile PA+Lazer gruplarıda lazer uygulamasının remineralizasyon etkinliğini artırdığı tesbit edildi. AFM görüntüsü bulgularında ajanların uygulandığı yüzeylerin hemen hepsinde yüzeyde yeni kristal yapılanma görüldü. SEM değerlendirmesi sonucunda tüm yüzeylerin uygulanan ajanlarla sıvandığı tesbit edildi. Lazer uygulaması sonrasında mine rotlarının açığa çıktığı ve yüzeyde mikroçatlakların oluştuğu tesbit edildi. Bu in-vitro çalışmanın sonucunda tüm ajanların ve tekniklerin belli bir remineralizasyon kapasitesine sahip olduğu, ajanların lazerle kombine uygulanmasının neredeyse tüm ajanların remineralizasyon etkinliğin arttırdığı, demineralizasyon sonrası uygulanan tüm ajanların yüzeyi kapladığı tesbit edildi. Oluşan bu yeni yüzeyin mineral kalitesinin mine dokusuna benzerlikleri/farklılıkları hakkında daha geniş/yeni araştırmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of several agents (1000ppm NaF, CPP-ACP, CPP-ACPF, Nano-Hydroxyapatite, Proanthocyanidine, Xylitol, Nd:YAG Laser, 1000ppm NaF+Nd:YAG Laser and the combinations of these substances with Laser) which are thought to affect remineralization amount of bovine artificial enamel lesion. 130 section blocks that were obtained from bovine enamels were randomly divided into 13 groups and artificial caries lesions were formed by pH-cycle. Demineralized surfaces were scanned with Atomic Force Microscopy (AFM) and lesion depth values were saved. Then the surfaces were subjected to the above-mentioned applications, again scanned with AFM and their depth differences were detected. All the surface topography images of the samples were taken by 3D AFM. Morphological changes were examined with Scanning Electron Microscope (SEM). The statistical analysisis was performed using One-Way ANOVA, Post Hoc Tukey, paired samples T-test and independent samples T-test (%95 confidence interval). The average roughness ratios of the PA+Laser, HA+Laser and CPP-ACPF+Laser groups values were significantly higher than other groups. Remineralization activities of all groups were statistically significant. There was no difference between remineralization values of NaF and NaF+Laser, CPP-ACP and CPP-ACP+Laser, CPP-ACPF and CPP-ACPF+Laser, Ksl and Ksl+Laser groups' an increased effectiveness of remineralization after laser application to HA and PA was observed. AFM images findings showed that new crystal structures were observed on almost all surfaces which these agents were applied. SEM images showed that the surfaces were plastered with those applied agents. After laser application, enamel rods were become visible, and microcracks were detected on the surface. As a result of this in-vitro study, it was found that all the agents and techniques have a unique remineralization capacity, the application of laser combined with agents could increase almost all agents' remineralization activity, and the agents that were applied after demineralization process could plaster the surface. The novel mineral surface quality of the new surface similarities or differences to enamel tissue, needs for further researches.