Kompost solucanından glukoz–6-fosfat dehidrogenaz enziminin saflaştırılması, karakterizasyonu ve bazı toprak kirleticilerin etkilerinin incelenmesi
Purification, characterization of the glucose-6-phosphate dehydrogenase enzyme from the compost solution and the investigation of the effects of some soil polluters
- Tez No: 545993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sunulan bu tez kapsamında, kompost solucanından glukoz–6-fosfat dehidrogenaz enziminin saflaştırılmıştır. optimum pH, optimum iyonik şiddet, optimum aktivite gösterdiği sıcaklık, KM ve Vmax değerlerinin belirlenmesi, stabil pH, ürün inhibisyonu gibi biyokimyasal karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca oxamyl, carbaryl, diniconazole, metalaxyl, methomyl, carbofuran, simazine, tebuconazol, atrazine, propoxur, 1- naphthol, 2,4 – D gibi pestisitlerinin ve Pb(NO3)2, Cr(NO3)2, HgCI2, FeSO4, Ni(NO3)2, Cd(NO3)2, Co(NO3)2, AI(NO3)3 metal iyonlarının Eisenia Fetida saflaştırılan glukoz-6-fosfat dehidrogenaz enziminin aktivitesi üzerinde etkilerini araştırdık. Oxamyl, carboryl, diniconazole, metalaxyl, methomyl 7,6-77,12 µM arasında IC50 değerleri ile inhibisyon etkisi gösterdi. Pb(NO3)2, Cr(NO3)2, HgCI2, FeSO4, ve Ni(NO3)2 56-120 µM aralığında IC50 değerleri ile inhibisyon etkisi göstermiştir. Yapılan çalışmalarda inhibisyon etkisi gösteren bileşikler için Kİ sabitlerine Cheng-Prusoff denklemiyle hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the glucose-6-phosphate dehydrogenase enzyme from the compost worm was purified. Biochemical characterization studies of the enzyme such as optimum pH, optimum ionic intensity, optimum activity display temperature, content of KM and Vmax, stable pH, product inhibition were determined. Also, the effects of pesticides such as oxamyl, carbaryl, dinaconazole, metalaxyl, methomyl, carbofuran, simazine, tebuconazole, atrazine, propoxur, 1- naphthol, 2,4-D and metal ions such as Pb(NO3)2, Cr(NO3)2, HgC12, FeS04, Ni(NO3)2, Cd(NO3)2, Co(NO3)2, AI(NO3)3 on the activity of Eisenia Fetida glucose-6-phosphate dehydrogenase activity were investigated. Oxamyl, carboryl, dinaconazole, metalaxyl, metomil show inhibition with IC50 vaules between 7,6-77,12 µM. Pb(NO3)2, Cr(NO3)2, HgCl2, FeSO4, Ni(NO3)2 in inhibition with IC50 in 56-120 µM. In conducted study, Ki constants for substances exhibited inhibition effect was calculated by using the Cheng-Prusoff equation.