Üçüncü trimester gebelerde optik koherens tomografi anjiografi ile retinal vasküler yoğunluğun değerlendirilmesi
Evaluation of retinal vascular density in third trimester pregnancies by optic coherens tomography angiography
  1. Tez No: 617766
  2. Yazar: ABDÜLMUTALİP YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Üçüncü trimester gebelerde Optik Koherens Tomografi Anjiografi (OKTA) ile retinal vasküler yoğunluk (VY), foveal avasküler zon (FAZ) ve koroid kalınlığını gebe olmayan kadınlarla karşılaştırarak incelemeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Üçüncü trimesterde olan 40 sağlıklı gebe kadın ile, 40 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Hastaların sadece tek gözü (sağ göz) çalışmaya alındı. Hastalara günün aynı saatinde (saat 09:00-12:00 arası) OKTA çekimi yapıldı. OKTA cihazının HD angio retina 6x6 mm ve HD angio retina 3x3 mm tarama yöntemi kullanılarak ölçümler yapıldı. Vasküler yoğunluk, Yüzeyel Kapiller Pleksus (YKP) ve Derin kapiller Pleksus'ta (DKP) parafovea, perifovea ve tüm alan makulada ölçüldü. FAZ alanı (mm2), FAZ çevresi (mm), ve Foveal Dansite (FD) cihaz yazılımı ile otomatik olarak ölçüldü. OKTA cihazının enhanced HD line modülü ile koroid görüntüleri alındı. Tüm parametreler istatistiksel olarak karşılaştırıldı ve p değerinin 0,05'den küçük olması anlamlı kabul edildi. Bulgular: Gebelerin, gebelik haftası ortalaması 34,02 hf. (28-41 hf) idi. Gebe grubunun yaş ortalaması 28,80±5,27 (20-38) iken, kontrol grubunun yaş ortalaması 29,23±5,39 (20-38) olarak bulundu ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,732). Gebelerde YKP'daki VY sırasıyla parafoveada %55,59±2,99, perifoveada %53,44±2,69, tüm alanda %52,80±2,60 olarak bulunurken, kontrol grubunda parafovea %54,96±3,63, perifovea %52,59±3,46, tüm alanda ise %52,03±3,31 olarak bulundu. YKP'daki VY hiçbir bölgede istatistik olarak anlamlı değildi (p>0,05). DKP'daki VY parafoveada; gebelerde %60,36±4,36, kontrol grubunda %58,66±4,19, perifoveada; gebelerde %59,18±6,50, kontrol grubunda %58,15±5,60, tüm alanda; gebelerde %57,73±6,12, kontrol grubunda %56,54±5,44 olarak saptandı. DKP'daki VY sadece parafovea bölgesinde istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır (p=0,015). FAZ alanı gebelerde 0,33±0,10 mm2 iken, kontrol grubunda 0,28±0,10 mm2, FAZ çevresi gebelerde 2,29±0,37 mm iken, kontrol grubunda 2,14±0,45 mm, Foveal Dansite, gebelerde %53,52±3,32 iken, kontrol grubunda %51,08±3,58 olarak tespit edildi. FAZ alanı ve Foveal Dansite gebelerde istatistik olarak anlamlı yüksek saptandı (p0,05). Sonuç: Gebelik sırasında meydana gelen fizyolojik değişiklikler, retinal vasküler yapılarda değişiklik yapmış olabilir. Gebelerde DKP'da parafovea bölgesindeki VY ve FAZ alanı ve Foveal dansite, gebelerde istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to investigate retinal vascular density, foveal avascular zone (FAZ) and choroidal thickness in third trimester pregnant women compared with non-pregnant women. Material-Method: 40 healthy pregnant women in the third trimester and 40 healthy control groups were included in the study. Only the right eye of the patients was included in the study. Optical Coherence Tomography Angiography (OCTA) were performed at the same time of day (09: 00-12: 00) HD angio retina 6x6 mm and HD angio retina 3x3 mm scanning methods were used. Vascular density (VD) was measured in the parafovea, perifovea and the whole area of the macula in the superficial capillary plexus (SCP) and Deep Capillary Plexus (DCP). FAZ area (mm2), FAZ circumference (mm) and Foveal Density (FD) were measured automatically with the instrument software. Choroidal images were obtained with the enhanced HD line module of the OCTA device. All parameters were compared statistically and p 0.05). In DCP measurements; VD in the pregnant and control group was 60.36 ± 4.36% and 58.66 ± 4.19% in parafovea, 59.18 ± 6.50% and 58.15 ± 5.60% in perifovea, 57.73 ± 6.12% and 56.54 ± 5.44% in whole area, respectively. VD in DCP was found statistically significant only in the parafovea region (p = 0.015). FAZ area was 0.33 ± 0.10 mm2 in pregnant group and 0.28 ± 0.10 mm2 in control group, FAZ circumference 2.29 ± 0.37 mm in pregnant women and 2.14 ± 0.45 mm in control group. Foveal Density was 53.52 ± 3.32% in pregnant women and 51.08 ± 3.58% in the control group. FAZ area and Foveal Density were statistically significantly higher in pregnant women (p 0.05). Conclusion: Physiological changes during pregnancy may alter the retinal vascular structures. VD in DCP was significantly higher in parafoveal area and FAZ area and foveal density also were significantly higher in pregnant women.