Akut viral bronşiyolitli hastalarda kısa etkili beta agonistler ile kombine veya tek başına nebulize hipertonik salinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveneses of nebulised hypertonic saline alone and in combination with short effected beta agonists in the treatment of acute viral bronchiolitis
  1. Tez No: 374875
  2. Yazar: TUĞÇEM KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU YÜKSEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı düşük miktarda %3 salin, yüksek miktarda %3 salin, salbutamol ve düşük miktarda %3 salin kombinasyonu, salbutamol ve yüksek miktarda %3 salin kombinasyonu ve tek başına salbutamolün etkinliğinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya acil servis ve çocuk sağlığı polikliniğine başvuran, ilk veya ikinci orta şiddette bronşiyolit atağı tanısı alan 150 hasta ( ortalama yaş 11,3 ± 5,5 ay, 2-24 ay, %62.7 erkek) dahil edildi. Hastalar randamize edildi, çift kör olarak hastalara 3 ml %3 salin (grup 1; n=30), 6 ml %3 salin (grup 2; n=30), salbutamol + 3 ml %3 salin (grup 3; n=30), salbutamol + 6 ml %3 salin (grup 4; n=30) ve tek başına salbutamol (grup 5; n=30) 0 ve 60. dakikalarda nebulizatörle verildi. Grup 5 dışında diğer tüm tedavi seçenekleri yüksek miktarda NaCl içermekteydi (180-360 mg). 0, 60, 120 ve 180. dakikalarda klinik skor, oksijen saturasyonu ve kalp hızı değerlendirildi. Taburculuk sonrası telefon ile aranarak hastalar 24 saat ve 7 gün sonrasında tekrar değerlendirildi. Bulgular: Her bir grubun başvuru anında karakteristik özellikleri benzerdi (P>0.05). Tüm tedavi modaliteleri akut bronşiyolit tedavisinde etkili bulundu. Salbutamol ve hipertonik salin kombinasyonları içeren gruplarda kalp hızları yüksek bulundu. Gruplar arasında klinik sonuçlar açısıdan fark saptanmadı (P>0.05). Hiç bir nebulize tedavide yan etki görülmedi.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study was to investigate the effectivenesses of nebulized low volume 3% saline, high volume 3% saline, salbutamol and low volume 3% saline combination, salbutamol and high volume 3% saline combination and salbutamol alone. Material and Methods: We enrolled 150 children (mean age 11,3 ± 5,5 months, range 2–24 months, 62,7% male) with a first or second episode of wheezing diagnosed as moderate bronchiolitis in emergency department or outpatient clinic. Patients were randomized in a double-blind fashion to receive 3 ml dose of 3% saline (group 1; n=30) or 6 ml dose of 3% saline (group 2; n=30) or 3 ml dose of 3% saline plus salbutamol (group 3; n=30) or 6 ml dose of 3% saline plus salbutamol (group 4; n=30) or salbutamol alone (group 5; n=30) at 0 and 60 min. Thus, all treatment modalities except group 5 included high amount of NaCl (180-360 mg). Clinical score, oxygen saturation and heart rate were assessed at 0, 60, 120, and 180min. After discharge, patients were reassessed by telephone contact at 24 hr and 7 days. Results: The baseline characteristics were similar in all groups (P>0.05). All treatment modalities are found effective for the treatment of acute bronchiolitis. Heart rates were higher at 60 and 180 minutes in the groups receiving salbutamol alone and salbutamol plus 3% saline combinations than non-salbutamol groups. Roughly, there were no significant differences between the outcome variables of the groups, except heart rates (P>0.05). No adverse effects attributable to nebulized therapy were seen. Conclusion: All treatment modalities used in this study, including a total of 6 or 12 ml 3% saline inhalation and salbutamol alone at 60-min interval showed clinically significant and swift improvement in moderately affected ambulatory infants with acute bronchiolitis.