Samsun ilinde hekimlerin şiddete uğrama sıklığı, uğradıkları şiddetin özellikleri ve şiddet konusundaki düşünceleri.
The frequency of exposure to violence, the characteristics of the violence and the attitudes towards violence among physicians across Samsun province
  1. Tez No: 374879
  2. Yazar: BÜLENT KORAY KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Şiddet; bütün ulusların yaşamında olan, bütün sosyal meslekleri, yaş ve etnik grupları etkileyen çağımız toplumunun en kontrol dışı sosyal olgularından biridir. Hemen her gün hekime yönelik şiddet haberlerinin medyada yer bulduğu, hekime yönelik şiddetin arttığı algısının oluştuğu, bunun ötesinde hekime yönelik şiddetin arttığını gösteren verilerin elimizde olduğu bir ortamda, hekime yönelik şiddeti ve hekimlerin bu konudaki düşüncelerini araştıran kapsamlı bir çalışmanın faydalı olacağı düşünülmüştür. Materyal ve Metod: Samsun ili genelinde doktorların her kesiminin temsili amacıyla öğretim üyesi, uzman, uzmanlık öğrencisi, aile hekimi, toplum sağlığı hekimi, acil hekimi, 112 hekimi ve diğer olmak üzere 8 (sekiz) farklı grup baz alınmış olup, çalışma için anket uygulama tekniği kullanılmıştır. Bu amaç ile araştırılmak istenen konuya uygun anket formu hazırlanmıştır. Çalışmamıza 865 hekim katılmıştır. Elde edilen veriler kaydedilerek, paket istatistik programı Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 13.0 kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan toplam 865 hekimin 342'si (%39,5) kadın, 523'ü (%60,5) erkektir. Hekimlerin 587'si (%67,8) çalışma yaşamı boyunca en az bir kez mesleği nedeniyle şiddete uğramıştır. En çok karşılaşılan şiddet tipi duygusal ya da sözel şiddet olup şiddetin en fazla hasta yakınları ve erkekler tarafından uygulandığı bulunmuştur. Haksız isteklerin reddedilmesi şiddet nedenleri arasında ilk sırada (%42,7) bulunmuş, hekimlerin sadece %24'ünün şiddet olayını adli makamlara ilettiği görülmüştür. Hekimlerin %50,1'i performans sisteminin hekime yönelik şiddeti arttırdığını belirtirken, şiddeti önlemeye yönelik tedbirlerden hekime yönelik şiddet konusunda yasal yaptırımların yeniden düzenlenmesi gerektiği ilk sırada (%79,6) bulunmuştur. Tartışma ve Sonuç: Hekime yönelik şiddet her türlü sağlık kurumunda tüm hekimler arasında sık görülen, hekim hasta arasındaki güvene zarar veren, kurumların ve hekimlerin toplum ve hasta sağlığı için harcaması gereken enerjisini boşa harcamasına sebep olan, çok yönlü, çok boyutlu önemli bir sorundur. Bu sorunun çözümü içerisinde hasta ve yakınları ile hekimler dışında karar alıcılar ile medyaya da önemli görevler düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Violence, that is one of the social uncontrolled case of our society, has been effecting all jobs, age and ethnic groups and available in the life of all nations. A comprehensive study researching violence against to physician and physicians opinion on this subject was thought to be useful in the medium of availability of the violence news against to physician on the media almost every day, being comprised of the perception of increasing violence against to physician and having the data of showing increase of violence directed to physician in our hand. Material and Method: 8 (eight) different group consisting teaching staff, specialist, student of specialization family physician, physician of society health, physician of emergency and physician of 112 calling center were taken basis with the aim of representation of all groups of physicians in Samsun, questionnaire application technique was used for this study. Questionnaire Form was prepared as suitable for the subject desired to research. 865 Physicians participated to our study. Obtained data were analyzed by recording and using package statistical program of Statistical Package For Social Sciences. Findings: 342 (%39,5) of 865 physicians participating to the study are women, 523 (%60,5) of participants are men, 587 (%67,5) of participant physicians were engaged in violence once along their working life because of their profession. Violence type mostly met was emotional, oral and found to have been engaged by patient relatives and men. Rejection of unjust wishes was primarily found (%42,7) amongst the reasons of violence, %24 of Physicians was seen to have conveyed the violence case to the judicial authorities. While %50,1 of physicians were stating that the performance system had increased the violence against to physicians. The necessity of being redrawn of legal sanctions was primarily found (%79,6) from precautions directed to prevention the violence about the subject of violence directed to physicians. Discussion and Result: Violence directed to physician is multi-directional, multi-dimensional problem mostly seeing amongst all the physicians all kind of health institutions, damaging the reliance between physician and patient, causing Physicians wasting their energy necessary to spend for community and patient health. Decision makers and media out of patients' relatives and physicians have important duties in solution of this problem.