Osteoporoza bağlı vertebra kompresyon kırıklarının tanısında niceliksel bir yaklaşım: Vertebralar arası hacim indeksi
A quantitative approach for the assessment of the osteoporotic compression fractures of the vertebrae: İntervertebral volume fraction index
- Tez No: 374878
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KURU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Osteoporozun neden olduğu vertebral kırıklar oldukça yaygındır ve yaşam kalitesi üzerine olumsuz etkiye sahiptir. Ancak her zaman klinik bulgu vermeyebilirler. Bilgisayarlı tomografi (BT), kemik detayları doğru ve net göstermesi, çabuk sonuç vermesi nedeniyle vertebra kırıklarının incelenmesi ve değerlendirilmesi için uygun bir yöntemdir. Stereoloji, üç boyutlu yapılardan elde edilen iki boyutlu kesitler kullanılarak yapı hakkında niceliksel (rakamsal) veri elde etmeye yarayan bilimdir. Bu çalışmada vertebralar arası hacim indeksi (IVF) kullanılarak komşu vertebraların ortalama hacimlerine göre kırık vertebra gövde hacmindeki azalma oranını tarafsız olarak ortaya koyacak yeni bir yöntemin tanımlanması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'na başvuran, kemik mineral yoğunluğuna (KMY) göre osteoporoz tanısı alan ve rutin torako-lomber grafileri ile osteoporoza bağlı vertebra kompresyonu saptanan 27 kadın hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların sagittal yönelimde ve 1mm kalınlığında BT görüntüleri alındı. Vertebraların hacimleri stereolojik yöntemlerden Cavalieri prensibi kullanılarak ImageJ programı ile; kırık vertebranın hacmindeki azalma üst ve alttaki vertebra hacimleri esas alınarak yüzde cinsinden hesaplandı. Bulgular: Her bir kırık seviyesinde kırık olan vertebranın, kırık vertebranın bir üst ve bir alt vertebranın hacimlerine göre hesaplanan, hacminin beklenen vertebra hacmine göre %67,70 azaldığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Vertebral fractures caused by osteoporosis are quite common and have a negative effect on quality of life. But they may not be clinically detectable. Computed tomography (CT) is an appropriate method in examining and evaluating vertebral fractures because it shows bone details accurately and clearly and it gives results quickly. Stereology is a science which is used to obtain quantitative (numerical) data about the structure using two-dimensional section from the three dimensional structures. In this study it is aimed to describe a new method that demonstrates objectively the decrease ratio of the volume of the fractured vertebral body according to the average volume of the neighboring vertebrae using volume intervertebral volume index (IVF). Materials and Methods: Twenty-seven women who admitted to Ondokuz Mayis University, Department of Physical Medicine and Rehabilitation, were diagnosed with osteoporosis by bone mineral density (BMD) and osteoporotic vertebral compression fracture by routine thoracolumbar radiographs, were included in the study. CT images of the patients were taken with 1 mm thickness in sagittal orientation. Vertebrae volumes were calculated by using Cavalieri principle which is one of the stereological methods with ImageJ program whereas reduction in the volume of the fractured vertebra was calculated as percentages based on upper and lower vertebral volumes. Results: It was determined that the measured volume of the fractured vertebra at each fracture level decreased by 67.70% compared to the expected vertebral volume that was calculated according to volumes of an upper and a lower vertebra of the fractured vertebra.