Deneysel hayvan modelinde anjiyotensin 1-7 peptid agonisti ave0991'in erektil disfonksiyon ve endotel disfonksiyonuna etkisi
In experimental animal models , effect of angiotensin 1-7 peptide agonist ave0991 on erectile dysfunction and endothelial dysfunction
  1. Tez No: 374898
  2. Yazar: DENİZ COŞKUNSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT OLUKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada streptozotosin (55mg/kg/i.p tek doz) enjeksiyonu yoluyla diyabet modeli oluşturulan erkek Wistar sıçanlarında Anjiyotensin 1-7 nonpeptid agonisti AVE0991 (576 ug/kg/gün i.p) tedavisinin diyabetin bir komplikasyonu olan erektil disfonksiyona ve endotel disfonsiyona etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı (EGE-TIP-YEREL ETİK KURUL-2010-99). Diyabetin komplikasyonlarının oluşması ve ilerlemesinde Renin-Anjiyotensin sistemi ve metabolitlerinin önemli bir rol alması sebebiye, bu metabolitlerden biri olan Anjiyotensin 1-7 agonisti AVE0991'in etkilerini diyabet ve komplikasyonlarındaki rolü açısından değerlendirdik. Çevre dokulardan tamamen temizlenerek hazırlanan dokular, Krebs solüsyonu içeren sıcaklığı 37°C'de sabit tutulmuş, %95 O2 ve %5 CO2 karışımıyla sürekli olarak gazlandırılan bir banyo ortamında 2 gr ön germ altında asıldı ve dengelenme periyodu olarak 1 saat beklendi. Aort ringlerinde submaksimal fenilefrin kasılmasını takiben asetilkolin, sodyumnitropurissid, Y-27632 ile elde edilen gevşeme yanıtları diyabetik sıçanlarda bozulmuş ancak tedaviyle anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Kavernöz doku submaksimal fenilefrin kasılmasını takiben sırasıyla 2, 4, 8, 16, 32 ve 64 Hz frekansında (0.5 ms, 40 V) elektiksel alan stimülasyonu 2 dakika aralıklarla 15 sn boyunca uygulanarak gevşeme yanıtları elde edildi. Ardından NO etkisini değerlendirmek için 100mM L-NAME ile 20 dk inkübe edilerek yanıtlat karışılaştırıldı. Ayrıca submaksimal fenilefrin ile önceden kastırılmış dokularda Y-27632 ve sodyumnitropurissid yanıtları değerlendirilmiştir. EFS yanıtlarında gruplar arası anlamlılık saptanamamsıyla beraber L-NAME sonrası uygulanan EFS yanıtlarında tedavi grubunda anlamlılık saptanmıştır. SNP ve Y-27632 gevşeme yanıtlarında ise artan dozlarda gruplar arası anlamlılık gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This experimental study have been made on the male Wistar rats, diabetes mellitus was induced by intraperitoneal (i.p.) administration of streptozocin (55mg/kg), to evaluate the effect of Anjiotensin 1-7 nonpeptid agonist AVE0991 (576 ug/kg/day i.p.) treatment on the erectile dysfunction and endothelial dysfunction in diabetes mellitus. (EGE-TIP-THE LOCAL ETHICS COMMİTEE-2010-99). Because of Renin-Anjiotensin system and its metabolites have an important role on the occur and progression of diabetic complications, we evaluated the effect of AVE0991 as agonist of Anjiotensin 1-7 which is one of these metabolites on the diabetes and its complications. The organs which were dissected from the around tissues were mounted under 2-g tension in a organ bath containing a modified Krebs solution; gassed with a %95 O2, %5 CO2 mixture and maintained at a constant temperature 37° C. The tissue was allowed to equilibrate for 1 hour. The relaxation response to acetylcholine , sodium nitroprusside and Y-27632 after submaximal contraction of phenylephrine on the aortic rings were found decreased on the diabetic rats. But we got successful results with treatment. After the submaximal contraction of the cavernous tissue with phenylephrine electrical field stimulation (2, 4, 8, 16, 32 and 64 Hz: 40 V, 0.5 ms) was applied to the tissue for 15 s to get relaxation responses within 2 minutes to reach active stable tone. After that to evaluate Nitric Oxide (NO) responses , tissues were incubated with 100mM L-NAME for 20 minutes and the responses we were compared. Besides we also evaluated relaxation responses to Y-27362 and sodium nitroprusside after submaximal conraction with phenylephrine. The EFS response differences between gorups were not found statistical significant but after L-NAME incubation EFS reponses were statistically significant on treatment groups. In cumulative doses with sodium nitroprusside and y-27632 responses were statistically significant difference between groups. As a result , for diabetes and its complications ,treatment with Anj 1-7 non peptid receptor agonist in aortic endothelium and corpus kavernosum could be o novel therapeutic approach.