Korozif özofajit : 119 olgunun retrospektif irdelenmesi
Corrosive esophagitis :A retrospective evaluation of 119 cases
  1. Tez No: 374899
  2. Yazar: NİYAZİ BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖMER ÖZÜTEMİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada 2003-2013 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji kliniğine korozif madde alımı nedeniyle yatırılan 18 yaş ve üzerindeki hastaların demografik verileri; adı, soyadı, cinsiyetleri, yaşadıkları yer, medeni durumları, yaşları; alınan korozif maddenin kimyasal yapısı, miktarı, alım nedeni; korozif madde alımı sonrası yapılan endoskopi bulguları; başvuru esnasında tansiyon, ateş, nabız ölçümleri; başvuru esnasında klinik semptom ve bulgular; başvuru sırasında fistül, perforasyon, striktür gibi komplikasyonların gelişimi; başvuru esnasında hematokrit, lökosit, sedimetasyon gibi laboratuvar verileri kaydedildi ve aralarında istatistiksel analiz ile korelasyon varlığı araştırıldı.Yapılan önceki çalışmalarla benzer şekilde bizim çalışmamamızda da intihar amaçlı korozif madde alımlarında alınan madde miktarının kazara alımlara göre daha fazla olduğu , bu nedenle morbidite ve mortalitesinin kazara ölümlere göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Bundan dolayı intihar amaçlı gastrointestinal maruziyetlerin çok daha ciddi değerlendirilmesi gerekmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Korozif madde, korozif özofajit, korozif gastrit, endoskopi
Özet (Çeviri)
This study was conducted on patients aged 18 and above who were hospitalized between 2003-2013 at the Gastroenterology Clinical of the Ege University Faculty of Medicine Hospital due to the ingestion of corrosive substances. Within the context of this study, the following data were obtained and recorded: the demographic data of the patients; the name, surname, gender, domicile, civil status and age of the patients; the chemical structure and quantity of the ingested substance, and the reason for its ingestion; the endoscopy findings following the ingestion of the corrosive substance; the blood pressure, body temperature and pulse of the patients at the time of admission; the clinical symptoms and findings at the time of admission; the development/presence of complications such as fistulas, perforations and strictures; and the laboratory values for hematocrit, leukocyte and sedimentation at the time of admission.The correlations between these factors were also investigated using statistical analyses.In parallel with previously conducted studies; our study has also demonstrated that cases of suicide generally involve the ingestion of larger quantities of chemical substances, and that these cases consequently have much higher morbidity and mortality rates. For this reason, suicide-related gastrointestinal exposures to corrosive substances must be considered and approached more seriously.