Antalya bölgesinde pet kliniğine getirilen köpeklerdeki kulak hastalıklarının sınıflandırılması ve prevalansı
Classification and prevalence of auricular diseases in the dogs brought to pet clinics in the area of Antalya
- Tez No: 374935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMURAN PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, 2012-2014 yılları arasında Antalya bölgesinde özel bir kliniğe getirilen köpeklerde kulak hastalıklarının mevsimsel dağılımı ile olguların ırk, yaş ve cinsiyet dağılımlarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma materyalini, Antalya bölgesinde özel bir kliniğe 2013-2014 yılları arasında kulaklarını kaşıma, başını sallama, başını eğik tutma, kulak akıntısı, kötü kulak kokusu gibi şikayetlerle getirilen, değişik ırk, yaş ve cinsiyette 37 köpek oluşturdu. Çalışmada en fazla kulak hastalığı ilkbahar mevsiminde görülürken, bunu sırasıyla kış, sonbahar ve yaz mevismleri takip etti. Çalışmada gözlenen kulak hastalıklarının % 30'nu kronik otitis ekterna oluştururken, olguların % 21'ni akut otitis ekterna, % 19'nu aurikula yarası, % 11'ni alerjik dermatitis, % 8'ni kronik otitis eksterna purulenta, % 5'ni yabancı cisim, % 3'nü polip ve % 3'nü kulak uyuzu oluşturdu. Çalışmada en fazla kulak hastalığı görülen ırklar Labrador, Cocker ve Golden Retriever olurken, bunları Terier ve Alman Çoban köpeği takip etti. Sonuç olarak, Antalya bölgesinde kulak hastalıkların profilini belirlemek amacıyla yapılan bu retrospektif çalışmada, köpeklerde kulak hastalıkları görülme oranının % 22,8 olduğu belirlendi. Köpeklerde kulak hastalıkları içinde en sık görülen hastalığın otitis ekterna olduğu ve aynı zamanda otitis ekternanın uzun ve sarkık kulaklı köpek ırklarında daha fazla şekillendiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to determine the distrubition of seasonal ear diseases of dogs which were brought to a private hospital in Antalya having different breed, age and sex between 2012-2014. Thirty seven dogs of different breed, age, sex were brought to clinic who were suffering with scratching ear flaps, head shaking, stifness, discharge of fluid from ear and bad odor during 2013-2014. Maximum number of cases appeared in spring and following that winter, autumn and summer. Ear diseases which were diagnosed during the study consisted of chronic otitis externa (30%), acute otitis externa (21%), auricular wound (19%), allergic dermatitis (11%), chronic otitis externa purulenta (8%), foreign material (5%), polype (3%) and ear scabies (3%). Maximum number of cases appeared Labrador, Cocker and Golden Retriever, following that Terrier and German Shepherd Dog breeds in current study. In conclusion retrospective study was conducted to determine the prevalance of ear diseases around Antalya. It showed that ratio of ear diseases in dogs was 22.8%. Among the ear diseases, otitis externa was appeared more frequently then other diseases especially in dog breeds with long and floppy ears.