Tubal ektopik gebelik olgularında beta-hcg değerleri ile tubal trofoblastik invazyon arasındaki ilişki
Tubal ectopic pregnancy in patients with beta-hcg value tubal trophoblastic invasion relationship between
- Tez No: 374959
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAKİR KÜÇÜKKÖMÜRCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş Ektopik gebelik embriyonik kesenin uterus kavitesi dışında başka bir yerde implante olması ile karakterize olan bir durumdur. Yapılan patolojik incelemelerde, hastalık genellikle 3 evreye ayrılmaktadır. Evre 1: tubal mukoza ile sınırlı trofoblastik invazyon; evre 2: musküler tabakaya kadar uzanan trofoblastik invazyon ve evre 3: rüptür olmaksızın komplet tubal infiltrasyon. Trofoblastik invazyon hakkında bilgi veren belirteçlerin kullanılması sayesinde invazyon derecesi önceden belirlenebilir ve seçilecek tedavi yöntemleri hakkında daha iyi bir karara varılabilir. Bu çalışmada -hCG hormonunun trofoblastik invazyon derecesini saptamadaki rolü araştırıldı. Materyal ve Metot Çalışmaya ektopik gebelik olduğu transvaginal ultrasonografi ve -hCG değerleri ile kanıtlanan ve cerrahi tedavi uygulanan 20 olgu dahil edilmiştir. Hastalardan alınan doku örnekleri Patoloji Bilim Dalı tarafından incelenmiş ve trofoblastik invazyon derinliğine göre 3 evrede sınıflandırılmıştır. Hastaların demografik özellikleri, eşlik eden sistemik hastalıkları, risk faktörleri, transvaginal ultrasonografi bulguları ve -hCG değerleri kaydedilmiş ve bu parametrelerin, trofoblastik invazyon ile korelasyon gösterip göstermedikleri araştırılmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 14.0 (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction Ectopic pregnancy is characterized by implementing the embryonic tissue in other parts of the abdomen except intrauterine cavity. The disease is divided into 3 stages pathologically. Stage 1 trophoblastic invasion restricted to tubal mucosal layer, Stage 2 trophoblastic invasion into muscular layer and Stage 3 complete tubal invasion without rupture. With the help of the some markers it possible to predict the invasion level of the trophoblastic tissue in ectopic pregnancy patients. In this study we aimed to investigate the role of -HCG in predicting the trophoblastic invasion level. Material and Method A total of 20 patients diagnosed as ectopic pregnancy based on transvaginal ultrasonography and -hCG findings that underwent surgical treatment were included in this study. The tissue materials were investigated by pathology department and categorized under 3 stages according to trophoblastic invasion level. Patients were informed about the study and informed consent was obtained from each patient. Demographic and comorbidity data, risk factors, transvaginal ultrasonography findings and -hCG levels were recorded. The relationship between these parameters and trophoblastic invasion level was investigated. SPSS 14.0 (Statistical Package for the Social Sciences) program was used for statistical analysis.P