İmmün trombositopenik purpura patogenezinde nükleer faktör kappa beta'nın rolü
The role of nuclear factor kappa beta in pathogenesis of immun thrombocytopenic purpura
  1. Tez No: 374973
  2. Yazar: FATİH GENCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN YAVAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: İmmün trombositopenik purpura (İTP) trombositopeni derecesine bağlı olarak kanama riskinin arttığı, geçici veya kalıcı olabilen, trombosit sayısında azalma ile karakterize immün aracılı edinsel bir hastalıktır. Nükleer faktör kappa beta (NFκB) hücre büyümesi, diferansiyasyonu, sitokin prodüksiyonu, apoptoz ve immünite ile ilgili çok sayıda gen ekspresyonunu kontrol etmektedir. Biz bu çalışmada otoimmün bir hastalık olan İTP ile NFκB arasında ilişki olup olmadığını saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18 yaş üzeri 86 İTP hastası ve kontrol grubu olarak 18 yaş üzeri kemik iliği tutulumu olmayan 30 lenfoma hastası alındı. İTP hastalarının tanı anındaki biyokimyasal, hematolojik verileri, anti nükleer antikor, anti mitokondriyal antikor, anti düz kas antikor pozitiflikleri, hepatit ve insan immün yetmezlik virüsü pozitifliği, gaytada helikobakter pilori antijeni pozitifliği, takipleri sırasındaki hematolojik parametreleri bakıldı. Hasta ve kontrol grubunun demogrofik verileri kaydedildi. 40 İTP hastası ve 30 lenfoma hastasının kemik iliği biyopsi örneklerinden 3 mikron kalınlığında kesitler lizinli lama alınarak ovidin ve biotin immünhistokimya yöntemiyle NFκB (p65) çalışıldı. Sonuçlar negatif ve pozitif semikantitatif olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Immüne thrombocytopenic purpura (ITP) is an acquired immüne-mediated disease characterized by increased risk of bleeding depending on the degree of thrombocytopenia, which migt be temporary or permanent. Nuclear factor kappa beta (NFκB) controls the expression of many genes involved in cell growth, differentiation, cytokine production, apoptosis and immünity. In this study we aimed to determine the relationship between the NFκB and an autoimmüne disease ITP. Materials and Methods: Eighty-six ITP patients and 30 lymphoma patients with no bone marrow involvement as a control group; over the age of 18 were included in the study. Biochemical, hematological data, anti-nuclear antibody, anti-mitochondrial antibody, anti-smooth muscle antibody positivity, hepatitis and human immünodeficiency virus positivity, stool Helicobacter pylori antigen positivity at diagnosis and hematological parameters on follow-up of the ITP patients were recorded. Demographic data of the patient and control groups were recorded. NFκB (p65) was evaluated by using avidine and biotin immünohistochemistry on 3 micron thick sections from the bone marrow biopsy samples of 40 ITP and 30 lymphoma patients. Results were evaluated as negative and positive semi-quantitatively.