Ankilozan spondilit hastalarında serum s CTLA-4 ile hastalık aktivasyonu arasındaki ilişki
The role of sctla-4 in pathogenesis of ankylosing spondylitis and evaluation of its relation with clinical manifestations
- Tez No: 374971
- Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç ve Hipotez: Ankilozan Spondilit T hücre aktivasyonunu da kapsayan anormal immün yanıt ile karakterizedir. CTLA-4 immün sistemi baskılasa da, birçok otoimmün hastalıkta serumda çözünebilen formu yüksek olarak saptanmıştır. Biz bu çalışmamızda sCTLA-4 serum düzeyleri ile Ankilozan Spondilit hastalık aktivitesi arasındaki ilişkiyi saptamayı amaçladık. Yöntem: Çalışmaya AS'li 38 hasta, RA'lı 28 hasta ve 27 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Tüm hasta ve sağlıklı kontrol grubunda sCTLA-4 serum seviyelerine ELISA yöntemi ile bakıldı. Tüm olguların ESH, CRP ve demografik özellikleri kaydedildi. Elde edilen veriler istatiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim and Hypothesis: Ankylosing Spondylitis (AS) is characterized by abnormal immune responses including T cell activation. Although Cytotoxic T lymphocyte associated molecule-4 (CTLA-4) is involved in down-regulating immune responses, a soluble form of CTLA-4 (sCTLA-4) has been identified and was found at high levels in several autoimmune diseases. We aimed to determine the relation between the serum levels of sCTLA-4 and AS disease activity. Methods: In this work, 38 AS patients, 28 RA patients and 27 healthy controls were studied. sCTLA-4 cytokine level for each patient was determined with the ELISA method. ESR, CRP and demographic characteristics were recorded for each patient group. Obtained experimental data were statistically compared.