Lomber radikülopatili hastalarda transforaminal epidural steroid enjeksiyonlarının etkinliğinin araştırılması
Lumbar radikülopatili patients to investigate the effectiveness of transforaminal epidural steroid injektion
  1. Tez No: 266717
  2. Yazar: MEHMET FATİH ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKTAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2004 yılından beri bel ağrılı hastaların tedavisinde epidural enjeksiyonlar yapılmaktadır. Bu çalışmamızda 2008 yılında (Ocak 2008-Aralık 2008) hastanemize başvurmuş lomber radikülopatili hastalarda uygulanan transforaminal epidural steroid ve lokal anestezik enjeksiyonlarının etkiniğini retrospektif olarak incelemmesi amaçlandı..Materyal Ve Metod:. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilimdalı Algoloji Kliniğinde 2008 yılı boyunca lomber radikulopati nedeniyle transforaminal anterior epidural enjeksiyon yapılan 230 hasta geriye dönük olarak değerlendirildi. Hasta verileri hasta dosyaları, servis protokol defterleri ve poliklinik takip defterlerinden elde edildi. Hastalara gereğinde telefonla ulaşıldı.. Hastaların demografik verileri olarak yaş, ağırlık, boy uzunluğu ve cinsiyet bilgilerini kaydedildi.Semptom süreleri, kaç kez transforaminal epidural steroid enjeksiyonu yapıldığı, kaç kez müdahale edildiği, kaç düzeyde işlem yapıldığı, 1.ay , 3.ay ve 6. ay VAS değerleri kaydedildi. Müdahalelerin tamamı c kollu floroskopi eşliğinde uygulandı. 22 G 100 mm Stimuplex iğnesi, (StimuplexR A, Braun Melsungen AG, Melsungen, Almanya) ile cilt cilt altı ve sırt kaslerı geçilip for.intervertebrale ye ulaşılıp anterior epidural boşluğa girildiğini daha iyi tespit etmek için opak madde 1-2 cc verilip floroskopide yayılımı gözlendikten sonra %.5'lik bupivakain (marcain) ve 80mg triamsinolon asetat (kenacort) 3ml serum fizyolojikle karıştırarak her bir segmente 4 cc olacak şekilde ilaç enjeksiyonu yapıldı. Ağrı değerlendirilmesinde VAS (Visual Analog Scala) kullanıldı. Veriler, Microsoft Excel programında fonksiyon ekle ikonu kullanılarak degerlendirildi. Sonuçları ortalama olarak sunuldu. Bu çalışmada tüm istatistiksel hesaplamalar bilgisayar ortamında SPSS version 15,0 For Windows paket programı yardımı ile değerlendirildi.. Verilerin normallik dağılımı için Kolmogrov-Smirnow, homogenlik testi için ise Levene's testleri kullanıldı. İstatistiksel değerlendirmelerde Tekrarlı Anova ikili karşılaştırmalarda Eşleştirilmiş t-testi ve Bonferroni düzeltmesi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Since 2004 epidural injections have been used in the medical treatment of patients with lumbago in Medical Faculty of Dicle University. In this study our aim is to retrospektively analyse the activity of Transforaminal Epidural steroid and local anesthesic injections implemented on patients with lumber radiculapathy that apply to our hospital in 2008 .Material and Method: In Algology Clinics of Dicle University Medical Central Department of Anesthesiology and Reanimation, 230 patients that underwent transforaminal anterior epidural injections because of lomber radiculopathy were evaluated during 2008. Information of patients was obtained from patients files, service protocol books and policlinics pursuit books. We got in touch with patients when required. Information of patients age, weight, height, and gender was stored as their demographic datum. Symptoms spans, how many times Transforaminal Epidural steroid and local anesthesic injections was done, how many times intervertion was realized, in how many levels operations were done, 1st month, 3rd month and 6th month VAS statics were storted. All operations were performed in accompany with C-steered floroscopi. Medical injections was done in a way 4cc for each segment blending %5 bupivakain(marcain) and 80 mg triamsinolon acetate with 3ml serum physiology after puncturing skin, underskin and back muscles with 22 G 100mm Stimuplex injections( stimuplexR A, Braun Melsungen AG, Melsungen,Germany), getting up to foramen intervertebrale and observing its spread in floroscopi giving 1-2 cc opaque substance to determine how it is got in to anterior epidural space better. VAS (visual anolog scala) was used in evaluation of the pain. Datum were evaluated in Microsoft Excel Program using the icon Add function. The results were presented on an average. In this study, all statistical calculations were evaluated in computer with the help of SPSS version 15,0 For Windows Packet Program. Kolmogrov- Smirnov was used for normality dispersion of datum and Levene?s tests for homogenity test. In statistical evaluations, Repetitive Anova was used and in pair comparison , matched t-test and Bonferroni correction .