Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda serum S100B, NT-3 ve BDNF düzeyleri
Serum S100B, NT-3 and BDNF levels in children with autism spectrum disorder
- Tez No: 414852
- Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN İŞERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan çocuklarda serum S100B, BDNF, NT-3 düzeylerinin normal kontrollerle karşılaştırılarak S100B, BDNF, NT-3 düzeyleri ile OSB tedavisi, belirti şiddeti ve bozukluğun başlangıç tipi gibi değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tüm katılımcılar iki çocuk ve ergen psikiyatristi tarafından DSM 5 tanı kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Mart 2014 - Mayıs 2015 tarihleri arasında polikliniğimize başvuran, içleme kriterlerini sağlayan ve dışlama kriterlerini sağlamayan 0-6 yaş arası OSB hastalarından 52 olgu ve kontrol grubundan 29 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. OSB tanısı konulan ve kontrol grubu olarak çalışmaya katılmayı kabul eden olgulara kendi hazırladığımız sosyodemografik veri formu uygulanmıştır. Ayrıca OSB belirti şiddetini belirlemek amacıyla Çocukluk Otizm Derecelendirme Ölçeği (ÇODÖ) uygulanmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden tüm ailelerden yazılı onam alınmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde Pearson Ki-Kare testi, Tanhane T2 testi ve Kruskal Wallis testi istatistiksel yöntem olarak kullanıldı. Çalışmamızda OSB, tedavisiz OSB, ağır derecede OSB ve doğuştan tip OSB gruplarında serum S100B düzeyi yüksek saptanırken, tedavili OSB grubunda serum NT-3 düzeyi anlamlı olarak yüksek saptanmıştır. Bu bulgular OSB'de altta yatan nöropatolojik süreci göstermesi ve tedavi ile nörorejenaratif süreçlerin başladığını göstermesi açısından önemlidir. Bu bulgular OSB'nin altında yatan nöropatolojik süreçlerin aydınlatılmasında, tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde ve takibinde yararlı katkılarının olacağını düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study we aims to comparison serum S100B, BDNF, NT-3 levels between the children with autism spectrum disorder (ASD) and normal controls, also determine the relationship in serum S100B, BDNF, NT-3 levels with variables such as symptom severity, initial type of the disorder and treatment types (special education, pharmacological thearpy). All participants were evaluated according to two child and adolescent psychiatrist diagnosed by DSM-5 criteria. We evaluated 52 cases with ASD and 26 inviduals with healthy control group between the ages of 0-6 which provide the criteria for inclusion and do not provide the criteria for exclusion from all participants that applied to the outpatient clinic between the time period March 2014 - May 2015. The sociodemographic data form which own prepared were applied to all individuals who agreed to participate in this study. Childhood Autism Rating Scale (CARS) were also applied to ASD group to determine the severity of ASD symptoms. Written informed consent was obtained from all the parents who agreed to participate. In the evaluation of the data obtained Pearson Chi-Square test, Tamhane T2 test and Kruskal-Wallis test were used as statistical methods. In our study, detected high levels of serum S100B at ASD group, untreated ASD group, severely ASD group and congenital type ASD group. Serum NT-3 levels were found to be significantly higher in treated ASD group than others. These findings are important to demonstrate that underlying neuropathologic process at ASD and to show the effect of the treatment that initiate nörorejenaratif process. These findings would be useful to contribute in understanding the underlying neuropathological processes at ASD and evaluate response to therapy and follow-up.