Tinnitus şikayeti olan bireylere verilen danışmanlık hizmetinde Türkçe standart görsel materyal kullanımının etkisinin araştırılması
The investigation of effects of using Turkish standard visual material at counseling for people with tinnitus
- Tez No: 375025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dış akustik uyaran olmaksızın algılanan ses olarak tanımlanan tinnitus, tinnitus şikayeti olan bireylerin hayat kalitelerinin düşmesine neden olmaktadır. Hangi tedavinin uygulandığına bakılmaksızın tinnitus şikayeti olan bireylere bu durumla etkili şekilde baş edebilmeleri için tinnitusun bütün yönleri hakkında danışmanlığın verilmesi gerekmektedir. Hem tinnitus hakkında bilgi hem de baş etme stratejilerini içeren danışmanlık uygun, anlaşılır ve standart materyal ile verilmelidir. Bu çalışmada, çalışma kapsamında geliştirilen Türkçe standart görsel materyalin tinnitus şiddeti ve memnuniyet seviyesi açısından etkinliğin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Türkçe standart görsel materyalin anlaşırlılığı ve uygunluğu pilot çalışma ile yapılmış sonuçlarına göre materyal gözden geçirilmiştir. Subjektif tinnitus tanısı almış 40 birey ile danışmanlık öncesi durumlarının ve tinnitus şiddetinin belirlenmesi için ilk görüşme yapılmış, Tinnitus Engel Ölçeği (TEÖ) uygulanmıştır. Bireyler danışmanlığı görsel materyal ile alanlar ve danışmanlığı görsel materyal olmaksızın sadece sözel olarak alanlar olmak üzere ikiye ayrılmış, rastgele gruplara dağıtılmışlardır. Danışmanlık ardından bireylerin durumlarının ve memnuniyet seviyelerinin belirlenmesi için takip formu ve TEÖ tekrar uygulanmıştır. Danışmanlığı Türkçe standart görsel materyal ile alan grupla danışmanlığı sadece sözel olarak alan grup arasında tinnitus şiddeti ve memnuniyet seviyesi açısında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>.05).
Özet (Çeviri)
Tinnitus is defined as perception of sound in the absence of a corresponding external acoustic stimulus has lead to decrement in quality of life people with tinnitus. It is necessary to consult people with tinnitus about all aspects of tinnitus in order to cope with it more effectively regardless of which kind of treatments applied. The counseling included both information and coping strategies related to tinnitus has to been provided by suitable, understandable and standardized materials. The aim of this study is to assess the effectiveness of Turkish standardized visual counseling material about tinnitus developed by researcher in terms of tinnitus severity and satisfaction level. Turkish standardized visual counseling material's comprehensibleness and suitability were assessed with a pilot study and then it was revised according to results of it. All participants who were forty people diagnosed with subjective tinnitus were conducted initial interview to evaluate their conditions before the counseling and completed the Tinnitus Handicap Inventory (THI) to determine tinnitus severity. The participants were dived and randomly assigned two groups; first one was given counseling with Turkish standardized visual counseling material and second was given counseling only verbally with same content. After counseling, the follow-up interview and THI were applied to evaluate their conditions and satisfaction levels. It was found that there was no significant difference between people given counseling with Turkish standardized visual counseling material and people given only verbally counseling in terms of tinnitus severity and satisfaction level (p>.05).