Nazal septum cerrahisinde kullanılan hidroksiapatitin histolojik ve fonksiyonel etkilerinin bir tavşan modelinde araştırılması
The investigation of the histological and functional effects of hydroxyapatite use in nasal septal surgery in a rabbit model.
  1. Tez No: 375109
  2. Yazar: HASAN KAZAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YUSUF ÖZGÜR BİÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Hasan K. Nazal septum cerrahisinde kullanılan hidroksiapatitin histolojik ve fonksiyonel etkilerinin bir tavşan modelinde araştırılması. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi, Tıpta Uzmanlık Tezi, Bolu, 2014. Amaç Hidroksiapatit 20 yılı aşkın süredir tıp alanında kullanılan bir biyomateryaldir. Rinoplastide augmentasyon materyali olarak kullanıldığına dair bilgiler mevcuttur. Fakat septoplastide kullanımıyla ilgili yeterli bilgi yoktur. Araştırmamızda hidroksiapatitin nazal septum cerrahisinde kullanımının histolojik ve fonksiyonel etkilerini bir tavşan modeli kullanarak araştırmayı hedeflendi. Metod Ağırlıkları 1.8 ile 2.8 kg arasında değişen 24 adet Yeni Zellanda tavşanı kullanıldı. Denekler her biri 8 tavşandan oluşan 3 gruba ayrıldı. Grup 1'de septum ön ucundan yaklaşık 1×0.5cm'lik kıkırdak çıkarılıp kıkırdağa herhangi bir işlem yapılmadan tekrar yerine yerleştirildi. Grup 2'de septumun ön ucundan 1×0.5cm 'lik kıkırdak çıkarılarak yerine aynı boyutta hidroksiapatit plaka yerleştirildi. Grup 3'deki deneklerde ise septumun ön ucundan 1×0.5cm'lik kıkırdak çıkarıldı ve aynı boyuttaki hidroksiapatit plakayla yan yana gelecek şekilde çıkarıldığı yere yerleştirildi. Denekler 3 ay boyunca takip edildi ve bu esnada periyodik olarak muayene bulguları kaydedildi. Deney sonunda denekler sakrifiye edilip septumun ilgili bölgesi makroskopik olarak değerlendirilip histolojik incelemeye alındı. Bulgular Grup 1'den alınan örneklerde inflamasyon bulguları çok hafifti ya da yoktu. Grup 2 ve 3 de grup 1'dekinden daha fazla inflamasyona rastlandı. Grup 1'deki inflamasyon şiddetindeki bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı. (p=0.005) İnflamasyon şiddeti Grup 3'te, Grup 2'de olduğundan daha fazlaydı. Fakat bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. (p=0,161) Grup 2 deki deneklere ait örnekler değerlendirildiğinde tüm greftlerin rejeksiyona uğradığı tespit edildi. Hem hidroksiapatit hem de kıkırdağın birlikte yerleştirildiği Grup 3'teki deneklerden elde edilen örnekler incelendiğinde ise 3 denekte hidroksiapatit plakanın atılmamış olduğu, 5 denekte ise atılmış olduğu tespit edildi. Grup 2 ve Grup 3 greft materyalinin atılımı açısından karşılaştırıldığında iki grup arasında 1. ay, 2.ay ve 3.ayda istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı görüldü.(Sırasıyla p=0.50, p=0.31, p=0.10). Sonuç Çalışmamızın sonucunda elde ettiğimiz veriler hidroksiapatitin kullanıldığı haliyle tavşan septumunda allogreft olarak kullanımının oldukça zor olduğunu göstermektedir. Özellikle daha ince ve daha geniş gözenekli hidroksiapatit plakalarla yapılacak hayvan deneylerinin yol gösterebileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hasan K. The investigation of the histological and functional effects of hydroxyapatite use in nasal septal surgery in a rabbit model. Abant Izzet Baysal University Medical School, Department of Ear Nose Troat Head and Neck Surgery, Medical Residency Thesis, Bolu, 2014 Aim Hydroxyapatite is a biomaterial used in medical field more than 20 years. It is known to be used in rhinoplasty as augmentation material. But there is scant information about its use in septoplasty. In our study we aimed to investigate histological and functional effects of hydroxyapatite use in nasal septal surgey in a rabbit model. Method Three groups of eight New Zealand white rabbits weighing between 1.8 and 2.8 kg were used. In Group 1, aproxiametly 1x0.5 cm of cartilage was removed from the anterior part of the septal cartilage and this cartilage was placed without any other intervention, in order to constitute the sham group. In Group 2, 1x0.5 cm cartilage was removed from the the anterior part of the septal cartilage and it was replaced with hydroxyapatite plate which is about in the same size. In Group 3, 1x0.5 cm cartilage was removed from the anterior part of the septal cartilage, and it was placed with an hyroxyaatite plate side by side. During the experimental period of 3 months intermitant examinations were performed and the findings were recorded. At the end of experiment, all subjects were sacrified in order to perform macroscopical and histological evaluation. Findings Sings of inflammation were very mild or nonexistent in samples taken from Group 1. In Group 2 and 3 there were more inflammation compared to Group 1. The difference in the severity of inflammation between Group 1 and the other 2 groups was statistically significant. (p = 0.005) Inflamatory findings were more prominent in Group 3 compared to Group 2. However, the difference in the severity of inflammation between Group 3 and Group 2 was not statistically significant. (p = 0.161). Macroscopic examinations revealed that all the hydroxyapatite grafts were rejected in Group 2. In Group 3, in which both hydroxyapatite and cartilage were used, it was found that 5 grafts out of 8 were rejected. There were no statistically significant difference between Group 2 and 3 in terms of grafts material rejection, at the end of first, second, and third months. (p=0.50, p=0.31, p=0.10). Conclusion The data we obtained in our study shows that the use of hydroxyapatite as allograft in rabbit septum is quite difficult. Further animal experiments would be illustrative, especially by using thinner hydroxyapatite plates which have larger porous.