Ekokardiyografide kalp yetmezliği saptanan hastalarda levosimendan tedavisi öncesi ve sonrası sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonları değerlendirilmesi
  1. Tez No: 375147
  2. Yazar: FERHAT SİYAMEND YURDAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TIKIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sol ventrikülün hem sistolik hem de diyastolik işlevlerinin birlikte değerlendirilmesine imkan veren Tei indeksinin (MPI) konvansiyonel dalga Doppler ile değerlendirilmesinde anlamlı azalma izlenmemiştir ancak sistolik işlev değerlendirilmesinde LVEF(%) anlamlı artış izlenmesi, Tei indeksinin diyastolik işlev bozukluğunda sistolik işlev bozukluğundan daha yol gösterici olduğu öngörülmektedir. Levosimendan tedavisinin Ekokardiyografik olarak sol ventrikül diyastolik ve sistolik işlevlerinin değerlendirilmesindeki etkisinin araştırılmasında çalışmaya dahil olan hastaların daha geniş örneklem içinden alınmasının yani diyastolik disfonksiyonlarının evre 1, evre 2 ve evre 3 olarak her gruptan hasta bulundurulmasının tedavi yanıtını değerlendirilmesini daha çok etkileyeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Altough no significant decrease in the evaluation of Tei index (MPI), which enables the assessment of left ventricule together with both sistolic and diastolic fuctions, with conventional wave Doppler echocardiography showed significant increase in the rate of LVEF(%). In the assessment of sistolic functions it has been foreseen that Tei index is more directive in the case of diastolic function defect than in the case of sistolic function defect. It has been thought that the patient', included in the study for the research of the effect of the Levosimendan treatment with Echocardiographic in the evaluation of the left ventricule diastolic and sistolic functions, being chosen from larger samples of patients from diastolic disfonctions' stage 1, stage 2 and stage 3 from all of the groups will have more affect in the evaluation of treatment outcome.