Metabolik sendromlu kadınlarda alt üriner sistem semptomları ve cinsel fonksiyonun değerlendirilmesi
Evaluation of the lower urinary tract symptoms and sexual function in women with metabolic syndrome
- Tez No: 375151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN TEMELTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç; Metabolik Sendromlu premenapozal kadın hastalardaki cinsel fonksiyonun ve alt üriner sistem semptomlarının, sağlıklı premenapozal kadın hastalarla karşılaştırmaktır. Materyal metod; Çalışmaya 18 yaş üstü premenapozal toplam 34 MS'lu hasta ve aynı yaş grubunda 30 sağlıklı gönüllü alındı. Tüm katılımcılara FSFI, UDI-6, IIQ7 formları doldurtuldu. Her iki grubun form skorları istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular; Çalışmamızın hasta grubunun yaş ortalaması 40,50, kontrol grubunun ise 38.17 idi(p=0,09). Hasta ve kontrol grubundaki FSFI, UDI-6 ve IIQ-7 skorları ise sırası ile 17.38, 6.27, 6.38 ve 26.20, 2.47, 3.38 idi. Sonuç; MS'li kadın hastalarla kontrol grubunun UDI-6, IIQ-7, FSFI ve FSFI'nın alt skala skorları ile karşılaştırıldığında IIQ-7 ve FSFI-ağrı skalası dışındaki tüm skorlarda anlamlı fark saptandı. Tüm veriler MS'lu hastaların cinsel ve alt üriner sistem fonksiyonlarının kötü yönde etkilendiğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Introduction; The aim of this study is to corralate the sexual function evaluation and lower urinary tract symptoms and lower urinary tract symptoms of premenopausal women who has metabolic syndrome with healty premenopausal women. Material method; There are 34 over the age 18 premenopausal patient and 30 healty people in this study.All of this people answered the questionnaries FSFI,UDI-6,IIQ-7 the scores of both group are statistically analised. Results;The mean age of the patient group was 40.50 and control group was 38.17(p=0,09).The scores of FSFI, UDI-6 and IIQ-7 forms in patient and control group are 17.38, 6.27, 6.38 and 26.20, 2.47, 3.38. As a result we found that when corralate women with metabolic syndrome with the control group using UDI-6, IIQ-7, FSFI and FSFI sub-scales , scores statistically significant differences are seen in all scores other than IIQ-7 and FSFI pain scales. All of these datas show that metabolic syndrome effects sexual functions and lowe urinary system functions in bad way.