Üreterorenoskopik pnomatik litotripsi (urs-pl) ile tedaviedilen üreter alt uç taşlarında üreteral darlık gelişme sıklığı
Incidence of ureteral stricture after ureterorenoscopic pneumatic lithotripsy for distal ureteral calculi
- Tez No: 711193
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN TAŞÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
GİRİŞ: Günümüzde tıpta nonoperatif veya minimal invazif cerrahi işlemlere eğilim artmakta ve bu cerrahi işlemler giderek açık cerrahi tekniklerin yerini almaktadır. Bu eğilim ile birlikte üst üriner sistemde gerçekleştirilen transüretral üreteroskopi, perkütan nefroskopi ve antegrad üreteroskopi gibi endoskopik işlemlerin sayısı artmaktadır. Endoskopik işlemlerin başarıyla uygulanması ile endikasyon alanları hızla genişlemektedir. Üriner sistem taşları çoğu zaman spontan olarak düşerken, sadece % 20 olguda girişimsel bir yöntem ile tedaviye gerek duyulur. Üreter 1/3 distal bölümü, bu kanalın en darkısmını oluşturduğu için taşların geçişinin en zor olduğu yerdir. Dolayısıyla üriner sistem taşlarının girişimsel tedaviye en sık gerek duyulan lokalizasyonlarından biri, üreterin 1/3 distal kısmıdır. Üreteroskopi son 15-20 yılda hayli mesafe katetmesine rağmen hala gelişme göstermektedir. Rijid ve fleksibl aletlerin gelişmesi, enstrümanların ve yardımcı aletlerin miniatürizasyonu, intraüreteral litotripsi için, ultrasonik, elektrohidrolik, laser ve balistik metodlar gibi gelişmişmetodların kullanılması, transüretral üreteroskopinin başarı ve güvenliğini arttırmaktadır. Üreteroskopinin en büyük avantajı organların anatomik bütünlüğünü koruyarak, diagnostik ve terapotik manipulasyonların gözlem altında yapılmasını sağlamasıdır. Üreteroskopinin başarı oranının yükselmesi ve morbiditenin azalmasıyla önemi daha da artmaktadır. Küçük kalibreli enstrümanlar ile basketler ve forsepsler tecrübeli ellerle birleşince kullanımı iyice yaygınlaşmıştır. Öyle ki, Bakke ve Ulvik 1988'de gebelikte üreteroskopinin teşhis ve tedavide başarılı ve uygulanabilir olduğunu gösterdiler (1). Thomas ve arkadaşları ile Shroff ve Watson 13 ay - 15 yaş arası değişen çocuk hasta grubunda küçük kalibreli rijid ve fleksible üreteroskopları güvenli ve başarılı şekilde kullandılar (2,3). Üreteral darlık üreteroskopinin geç dönemde görülebilen önemli bir komplikasyonudur. Genellikle işlem esnasıda oluşan üreter duvar hasarı sonucu parsiyel ve komplet şeklinde oluşabilir. Özellikle impakte üreter taşlarında üreter mukazasında oluşan inflamasyon ve ödem, üreteroskopik işlem esnasında daha kolay mokozal veya daha derin üreter duvar yaralanmalarının oluşmasını kolaylaştırır (4). Özellikle üreter perforasyonu gelişen durumlarda striktür oluşumu daha fazladır (5). İnce kalibreli URS cihazlarının kullanıma girmesi ile birlikte üreteral striktür görülme sıklığı azalmıştır (6). Çalışmamızda üreterorenoskopik pnömatik litotripsi ile tedavi edilen alt üreter taşı olan hastalarda üreteral darlık (striktür) gelişme sıklığını araştırdık.
Özet (Çeviri)
Today, the trend towards non-operative or minimally invasive surgical procedures is increasing in medicine and these surgical procedures are gradually replacing open surgical techniques. With this trend, the number of endoscopic procedures such as transurethral ureteroscopy, percutaneous nephroscopy and antegrade ureteroscopy performed in the upper urinary system is increasing. With the successful application of endoscopic procedures, the indication areas are expanding rapidly. While most of the urinary system stones pass spontaneously, only 20% of cases require treatment with an invasive method. The 1/3 distal part of the ureter is the most difficult place for stones to pass, as it forms the narrowest part of this canal. Therefore, one of the most common localizations of urinary system stones that require interventional treatment is the 1/3 distal part of the ureter. Although ureteroscopy has come a long way in the last 15-20 years, it is still developing. The development of rigid and flexible instruments, miniaturization of instruments and auxiliary devices, use of advanced methods such as ultrasonic, electrohydraulic, laser and ballistic methods for intraureteral lithotripsy increase the success and safety of transurethral ureteroscopy. The biggest advantage of ureteroscopy is that it preserves the anatomical integrity of the organs and enables diagnostic and therapeutic manipulations to be performed under observation. The importance of ureteroscopy increases with the increase in success rate and decrease in morbidity. When small caliber instruments, baskets and forceps are combined with experienced hands, their use has become widespread. In fact, Bakke and Ulvik showed in 1988 that ureteroscopy in pregnancy is successful and applicable in diagnosis and treatment. Thomas et al., and Shroff and Watson used small-caliber rigid and flexible ureteroscopes safely and successfully in a group of pediatric patients aged 13 months to 15 years (2,3). Ureteral stricture is an important late complication of ureteroscopy. It can occur as partial or complete, usually as a result of ureteral wall damage during the procedure. Inflammation and edema occurring in the ureteral mucosa, especially in impacted ureteral stones, facilitate easier mocosal or deeper ureteral wall injuries during the ureteroscopic procedure (4). Especially in cases where ureteral perforation develops, stricture formation is more common (5). With the introduction of thin-caliber URS devices, the incidence of ureteral strictures has decreased (6). In our study, we investigated the incidence of ureteral stricture development in patients with lower ureteral stones treated with ureterorenoscopic pneumatic lithotripsy.