Mandibula kondil kırıklarında açık ve kapalı redüksiyon tedavi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of open surgery and closed reduction in mandibular condyle fracture treatment
- Tez No: 375186
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DADACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Motorlu araç sayısındaki artış, alkollü ve hızlı araç kullanmaya bağlı kazalar, yüksekten düşmeler, kavga, intihar girişimleri ve savaş sonucunda oldukça korumasız olan yüz bölgesinde yumuşak ve kemik doku yaralanmaları yüksek oranda meydana gelmektedir. Bunların arasında mandibula kondil fraktürleri, TME'in anatomik ve fonksiyonel yapısından ötürü önem arz etmektedir. Mandibula kırıklarını doğru değerlendirmek, kırığın oluş mekanizmasını anlamak ve düzgün şekilde redükte edebilmek için mandibulanın, çiğneme kaslarının ve eklemin anatomisinin bilinmesi gereklidir. Tanınn hızlı konması iyi bir Fizik Muayene ve günümüzde Bigisayarlı Tomografi / Panoramik Grafiler sayesinde olmaktadır. Kondil fraktür tedavisinin önemi fonksiyon sağlamak olduğu kadar, estetik kaygısını da içerir. ( oklüzyonu sağlamak, travma öncesi ısırma kuvvetini korumak, ağız açıklığını sağlamak ve estetik bir ünite sağlamak ) . Mandibula kondil fraktürü tedavisi, kapalı redüksiyondan açık cerrahiye kadar uzanır. Uygun vakalarda, kapalı redüksiyon, IMF ve belli süre yumuşak gıda ile beslenme uygun bir tedavi yaklaşımı iken komplike vakalarda açık cerrahi tedavisi kaçınılmazdır. Mandibula fraktürü tedavisine yönelik açık cerrahi, zor olmasına karşın mükemmele yakın sonuçlar doğuruyor. Açık cerrahi tedavisinde, cerrahi alan içerisindeki Fasial Sinir'in seyri cerrah için zorlayıcı faktör olmasına rağmen, elde edilebilecek postoperatif sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda loop eşliğinde dikkatli bir cerrahi ile travma öncesine aynı ve/veya yakın fonksiyonel ve estetik sonuçlar elde edilebiliyor.
Özet (Çeviri)
As a result of traffic accidents due to the increase in number of motor vehicles, and driving fast and under the influence of alcohol, falling down from height, fights, suicide attempts and war, soft and bone tissue injuries occur highly in rather unprotected face area. Among these injuries, mandibular condylar fractures are very important due to the anatomical and functional structures of temporomandibular joint. In order to evaluate mandibular fractures correctly, understand the occurrence mechanism of the fracture and reduce properly, anatomies of the mandible, masticatory muscles and joint should be known. Rapid diagnosis is obtained by a good Physical Examination and CT/Panoramic Graphy. The importance of condylar fracture treatment requires aesthetic concerns, as well as enabling functioning. (providing occlusion, maintaining pretraumatic bite force, providing mouth opening and an aesthetic unit.) Treatment of mandibular condylar fracture ranges from closed reduction to open surgery. While closed reduction, intermaxillary fixation and a soft diet for a certain time should be a proper treatment approach in suitable cases; open surgery is inevitable in complicated cases. Despite its difficulty, open surgery in mandibular fracture treatment gives almost perfect results. In open surgery treatment, although the course of facial nerve is a challenging factor for the surgeon, considering potential postoperative results, careful surgery with loop can give functional and aesthetic results same as and/or close to pretraumatic state.