Sağlık çalışanlarında tükenmişlik sendromunun iş doyumu ve depresyonla ilişkisi
The relationship between burnout syndrome and job satisfaction, depression in health care workers
- Tez No: 533661
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Sağlık çalışanlarında tükenmişlik sendromu önemli bir sorun haline gelmeye başlamıştır. Bu çalışmada sağlık çalışanlarında tükenmişlik sendromu görülme ihtimalleri, bu durumun iş doyumu ve depresyon ile ilişkisini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Gözlemsel nitelikli, tek merkezli, tanımlayıcı olarak yapılan çalışmamıza SBÜ Haseki Eğitim Araştırma Hastanesi'ne kayıtlı 1168 sağlık çalışanı arasından Temmuz 2018 – Ekim 2018 tarihleri arasında 304 sağlık çalışanı dâhil edilmiştir. Tarafımızca hazırlanan anket formu yüz yüze görüşülerek doldurulmuştur. Çalışanlara sosyodemografik özelliklerin olduğu anket formu, Minesota İş Doyum Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ile Maslach Tükenmişlik Ölçeği uygulanmıştır. Veriler SPSS 15.0 programında tanımlayıcı istatistiksel metotlar ile Mann Whitney U testi ve Ki Kare testleriyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction:. Depleted syndrome in health workers has become a major problem. In this study, we aimed to research possibility of burnout syndrome in health workers; and to determine the relationship between burnout syndrome and job satisfaction. Material and Method: Between July 2018 and October 2018, 304 health care workers were included in our observational, single-center, descriptive study from 1168 health care workers registered to the SBU Haseki Training and Research Hospital. The questionnaire form prepared by us was completed by face-to-face interviews. Sociodemographic characteristics, Minesota Job Satisfaction Scale, Beck Depression Scale and Maslach Burnout Inventory were applied to the employees. Data were analyzed by Mann Whitney U Test and Chi Square Test with descriptive statistical methods in SPSS 15.0 program.