Bam telinin bağlamanın icrasına katkıları
The lowest note string contribution of bağlama's performance
- Tez No: 375235
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİ MADANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Haliç Üniversitesi Türk Müziği Bölümü, Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde hazırlanmış olan bu Yüksek Lisans Tezinde“Bam Telinin Bağlamanın İcrasına Katkıları”incelenmiştir. Bu çalışmada öncelikle bam telinin bağlamada kullanımı ve bağlama icrasına katkıları incelenmiştir. Bağlama dışında bir çok enstrümanda kullanılan bam teli, bağlama icrasında da çok önemli bir yere sahiptir. Ancak bu konu ile ilgili herhangi bir araştırma yapılmamıştır. Çalışmamızda icracı ve araştırmacılarla yapılan görüşme ve röportajların yanı sıra çeşitli sanatçıların albümlerinden yapılan dinlemeler ile bam teli hakkında bir çok veriye ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Halic University Turkish Music depertmant , Institute of social sciences had prepared to the this post graduate thesis analized“lowest note string contribution of baglama's performance.”Firstly, The lowest note string's analysis to using of the baglama and contribution of baglama's performance in this thesis. Besides of baglama, the lowest note string use to the other instruments and also this is so important point performance of baglama. So, relating to the this topic had not researched. In this thesis had interviewed to the performers and researchers right along with listening about lowest note string had obtained to lots of data from several musicians albums.