Kariyer yönetimi ve örgüsel bağlılık arasındaki ilişki: Karşılaştırmalı bir analiz
The relation between career management and organizational commitment: A comparative study
- Tez No: 375262
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ ÖZCAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yalova Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 159
Özet
Örgütlerin verimliliğini etkileyen en önemli kaynaklardan biri insandır. Örgütlerin rekabet edebilirliği ve sürekliliği sağlamasının yolu insan unsurunu motivasyon, kariyer yönetimi örgütsel bağlılık, iş tatmini gibi etkenlere yönelik geliştireceği doğru politikalarla etkin kullanmasından geçmektedir. Çalışmamızda kariyer yönetimine ait 22, örgütsel bağlılığa ilişkin 20, demografik bilgileri ölçmeye yönelik 9 soru sorulmuş ve biri Belediye İktisadi Teşebbüsü diğeri özelleştirilmiş belediye iktisadi teşebbüsü olmak üzere iki ayrı işletmede toplam 118 kişiye anket uygulanmıştır. Araştırmada kariyer yönetimi, kariyer planlama, kariyer geliştirme ve örgütsel bağlılık ile alt boyutları (tutumsal bağlılık ve davranışsal bağlılık) arasında anlamlı ilişkinin olup olmadığı korelasyon analizi ile, demografik özelliklere göre işletme bazında kariyer yönetim sistemleri ve örgütsel bağlılık arasında anlamlı farklılık t-testi ve ANOVA ile ölçülmüştür. Kariyer yönetimi ve örgütsel bağlılık konusunda kamu işletmeleri ile özelleştirilmiş işletmeler arasındaki fark olup olmadığının da incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonucu, A işletmesinde kariyer geliştirme, B işletmesinde kariyer planlama görüşlerinin diğer uygulamalara göre daha olumlu olduğu saptanmıştır. Kariyer yönetimi ile örgütsel bağlılık arasında ve kariyer planlama ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most important sources affecting the efficiency of the organization is the human. Thus, the effective use of the human factor raises issues such as motivation, career management, organizational commitment, job satisfaction. The organizations, along with the right policies to be developed on these factors and through the correct use of the human factor, will ensure the competitiveness and sustainability. In our study, 22 questions on career management, 20 questions on organizational commitment and 9 questions on demographic structure were asked. The survey was conducted of 118 people in two different organizations, which are Municipal Economic Enterprises and Private Economic Enterprises. In the study, whether there is a significant relationship between career management, career planning, career development, organizational commitment and its sub-dimensions (attitudinal commitment and behavioral commitment) was measured by correlation analysis. And also, whether there is a significant difference between career management systems and organizational commitment, considering the demographic characteristics, was measured by T-test and ANOVA. Moreover, whether there is a difference between the Public enterprises and Private enterprises in terms of Career management and organizational commitment has been intended to examine in this study.