Çevrimiçi otel değerlendirme yorumlarına ait içeriklerin otel tercihindeki önemi: Çeşme'deki yerli turistler üzerine bir araştırma
The importance of online hotel review content within the process of hotel selection decisions: The research on domestic tourists in Çeşme
- Tez No: 375272
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE OZAN AKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada, Çeşme'deki otel işletmelerinde konaklayan yerli turistlerin, çevrimiçi yorumlarda otellerin hangi yönleriyle değerlendirilmesini daha fazla önemsediklerinin ortaya çıkartılması ve söz konusu içeriklerin hangi faktör boyutları altında toplanacağına ilişkin sonuçların elde edilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın bir diğer amacı, çevrimiçi otel değerlendirme yorumlarının satın alma sürecindeki rolünün tespit edilmesidir. Araştırma kapsamında analize tabi tutulan 388 anket, hem yüz yüze görüşme tekniğinden hem de elektronik ortamlardan yararlanılarak toplanmıştır. Çeşme'deki otellerde konakladıktan sonra değerlendirme topluluklarında içerik paylaşan 200 yerli turist çevrimiçi anket formuna katılım göstermiştir. Anketlerden 188 tanesi ise Çeşme'deki dört büyük otelin önbüro ekibinin desteği ile toplanmıştır. Çeşme'deki otellerde konaklayan yerli turistlerin otel tercih kararlarında, yorumlarda sırasıyla“personel”,“yiyecek-içecek”,“genel”ve“odalara”yönelik içerik paylaşılmasının önemli bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, çevrimiçi otel değerlendirme yorumlarının, turistlerin satın alma sürecinin bilgi araştırma ve alternatifleri değerlendirme aşamalarında çok önemli bir role sahip olduğu anlaşılmıştır. Çevrimiçi otel değerlendirme yorumlarının, turistlerin satın alma sürecinin satın alma kararı verme ve satın alma sonrası davranışları aşamalarında daha az etkili olduğu görülmüştür. Fakat satın alma sürecinin ihtiyacın ortaya çıkması aşamasında otel yorumlarının kayda değer bir rolünün olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate what kind of online hotel review content is attached much more importance while domestic tourists search information about the hotels located in Çeşme. It is also investigated that those contents would be grouped under which dimensions. Another main purpose of this study is to examine the role of the online hotel review in the tourist purchase decision process. The total number of 388 survey form was collected through both face to face interviews and electronically. Two hundred of them was collected from the domestic tourists who have stayed in the hotels located in Çeşme and shared content through online review communities. The remaining 188 survey was collected collaborating with four different hotels' front office staff. The findings of this research showed that these contents can be collected under four factors. These factors are listed as“staff”,“food and beverage”,“hotel overall”and“rooms”according to their importance during the domestic tourists' hotel selection process. Research findings also revealed that the online hotel reviews play an essential role in the information search and evaluation of alternatives phases of the tourist purchasing decision process. However, online hotel reviews does not play a remarkable role in the need recognition stage of the tourist purchasing decision process.