Lugat-i Siyer-i Veysî: İnceleme-çevriyazılı metin
Lugat-i̇ Si̇yer-i̇ Veysî: Text analysi̇s and transcri̇pti̇on
  1. Tez No: 375273
  2. Yazar: SHADİ AL-İSMAİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT BİLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Veysî tarafından yazılmış olan Dürretü't-tāc fî Sîreti Ṣāḥibi'l-mi'rāc adlı eser, hicretten Bedir savaşına kadarki hadiseleri anlatmaktadır. Eser İslam tarihiyle doğrudan ilişkilidir. Ancak Veysî eserinde edebi dili ağır bir biçimde kullandığından ve eserde çokça yabancı kökenli kelimeler bulundurduğundan ve süslü nesir üslubu kullandığından dolayı eserin okunması ve anlaşılması güçleşmiştir. Bu sebepten dolayı bu eseri daha açık bir şekilde anlayabilmek ve okunabilmesi için bilinmeyen bir sözlük yazarı, bu eserin dilini analiz ederek ve eserdeki yabancı kelimeleri açıklayarak eserin sözlüğünü hazırlamıştır. Bu tezde konu olarak alınan sözlükte, kelimeler elif ba sırasına göre verilmiş, her harf ise kendi içinde hareke sırasına göre sıralanmıştır. Bazı kelimeler yazıldığı halde yazar tarafından anlamları verilmemiştir. Bazı kelimeler ise fasih şekilleri ile değil halk arasındaki teleffuzlarıyla verilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Dürretü't-tāc fî Sîreti Ṣāḥibi'l-mi'rāc”is called literary work, which was written by Veysî and to describe the events from emigration until the battle of Badr. This thesis is directly related to the history of Islam. İt aims to analyze plenty of foreign-origin words, literary languages, and the intensive using of fancy prosestyled langauge in his work and consequently his works have become difficult to read and understand. For this reason, an unknown lexicographer analyzed the language of this work and explained foreign words to understand and to read more clearly and due to that a dictionary of this work was accomplished. In this thesis, it aims to underscore this dictionary and its lexical order provided alphabetically as“Elif be”and each letter is listed in the order of its phonetical forms. İn this dictionary, some words' meanings are not given by the author, although they are written.