Ukrayna'nın çeşitli göstergelerinin Avrupa Birliği ülkeleri ile karşılaştırılması ve olası üyeliğinin değerlendirilmesi
Comparison of various Ukrainian indicators with European Union countries and evaluation of the possibility of membership
- Tez No: 375275
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL YÜCE DURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, bir Doğu Avrupa ülkesi olan ve Avrupa Birliği'nin Ortak Komşuluk Politikası kapsamında ilişkileri yürüttüğü Ukrayna'nın güncel gelişmeleri dikkate alınarak ekonomik, sosyal ve siyasal durumunu Avrupa Birliği'ne üye ülkeleri ile karşılaştırmak ve göstergelerin karşılaştırılması sonucu Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne olası üyeliğinin mümkün olup olmadığı değerlendirilmektir. 2013 yılın sonbaharında Ukrayna'da yaşanan ve 2014 yılında da devam eden sorunlar ve protestolar Ukrayna'nın Avrupa Birliği geleceğini ciddi bir şekilde etkilemiştir. Eski Cumhurbaşkanı, Viktor Yanukoviç'in Avrupa Birliği Ortaklık Anlaşması'nın imzalanmasını ret etmesiyle başlayan protestolar 2014 yılının Haziran ayında Ukrayna'nın doğusunda bir iç savaşa dönüşmüştür. Bu tür gelişmeler Ukrayna'nın Avrupa Birliği ile olan ilişkisinin gelişmesine engel olarak ortaya çıkmıştır ve Ukrayna'nın ileride Rusya etkisinden koparak, Avrupa Birliği üyesi olma şansı oldukça yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to evaluate possibility of membership of Ukraine, one of the East European partners of European Union with the European Union Neighbourhood Policy. It is compared Ukraine's economic, social and political indicators with European Union countries. The protests and problems in the country started in autumn of 2013 and continued in 2014 effected European future of Ukraine seriosly. After ex-president of Ukraine Viktor Yanukovich rejected signing of European Union Association Agreement, protests all over the country started and later became a civil war in the east of Ukraine. After the results of these developments showed that relationship between Ukraine and European Union will get better and one day Ukraine will get rid of Russian effect and has the increasing possibility to become a member of European Union.