Öğrencilerin çok çözümlü problemlerde kullandıkları stratejilerinin belirlenmesi ve matematiksel yaratıcılıklarının değerlendirilmesi
Determine solution strategies in multiple solution tasks and to evaluate students' mathematical creativity with the help of multiple solution tasks
- Tez No: 375303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER YAVUZSOY KÖLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmanın amacı öğrencilerin çok çözümlü problemlerde kullandıkları çözüm stratejilerinin belirlenmesi ve öğrencilerdeki matematiksel yaratıcılığın çok çözümlü problemler aracılığıyla değerlendirilmesidir. Araştırmada verilerin toplanması, çözümlenmesi ve yorumlanmasında nitel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Araştırmanın uygulaması, 2013-2014 öğretim yılında, bir devlet üniversitesinin İlköğretim Matematik Öğretmenliği 1. sınıfına devam eden 76 öğrenci üzerinde iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada öğrencilere çok çözümlü 4 problem verilmiş, her bir probleme otuz dakika süre verilerek öğrencilerden bulabildikleri kadar çok çözüm yoluyla problemleri çözmeleri istenmiştir. İkinci aşama ise birinci aşamada çok çözüm yolu bulamayan öğrenciler üzerinde gerçekleştirilen klinik görüşmeleri kapsamaktadır. Bu görüşmeler ile öğrencilerin düşüncelerine dayalı olarak çok çözüm yolu bulamama nedenlerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çok çözümlü problemler aracılığıyla öğrencilerin matematiksel yaratıcılıklarının değerlendirilmesinde Leikin (2009)' in, esneklik, akıcılık ve orijinallik ölçütlerinin kullanıldığı analiz yöntemi benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine solution strategies in multiple solution tasks and to evaluate students' mathematical creativity with the help of multiple solution tasks. For the collection, analysis and interpretation of the research data, the qualitative research method was used. The study was conducted in two phases with a total of 76 freshman students enrolled in the department of Elementary School Mathematics Teaching at a state university in the academic year of 2013-2014. In the first phase, the students were given four multiple-solution tasks and asked to find as many ways of solution to each task as possible in 30 minutes. The second phase included clinical interviews held with the students who did not find many ways of solution in the first phase. For the evaluation of mathematical creativity, the criteria of flexibility, fluency and originality were used. In order to calculate a student's score of mathematical creativity, Leikin (2009)'s method of analysis was conducted.