Dünya savaşlarının biçimlendirdiği modern heykel sanatı
Modern art of statues shaped by the world wars
  1. Tez No: 375320
  2. Yazar: YELİZ CANTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. RAHMİ ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnsanoğlu, sanatı içinde bulunduğu koşullar ve dönem dahilinde, kendini ifade etme aracı olarak kullanmış ve bir çok farklı dil geliştirmiştir. Heykel Sanatı da ilk çağlardan beri var olan bir sanat dalı olarak, değişen insan ile birlikte farklı ifade biçimleri kazanmıştır. Aydınlanma Çağı, Fransız Devrimi ve Sanayi Devrimi ile sosyal ve politik alanlardaki değişim, I. ve II. Dünya Savaşları'nın çıkış nedenlerini oluşturmuştur. Dünya Savaşları süresince ve sonrasında sanatçı, maruz kaldığı ve tanık olduğu olaylar karşısında geliştirdiği sanat dili aracılığıyla kişisel tavrını göstermiştir. II. Dünya Savaşı sonrası değişen güç dengeleri, savaşın sonucunda Amerika'yı sanat merkezi haline getirmiş, New York Paris'in yerini almıştır. Amerikan Soyut Dışavurumculuğunda; bir başka değişle New York Okulu gelişiminde, göç etmiş Avrupalı sanatçıların etkisi büyüktür. Bu araştırma kapsamında, Antik çağdan başlayarak heykel sanatının kronolojik gelişimi; dönemin felsefi, politik ve kültürel değişimleriyle birlikte irdelenmiş, Soyut Dışavurumculuk, New York Okulu sanatçıları ve savaş sonrası heykel örnekleriyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mankind has used art as a means of self expression within the conditions and era he is in and has developed many different languages. And the art of statues being a branch of art that has existed since the antique times has gained different types of expression with the changing people. Illumination era the French Revolution and the industrial revolution and changes in the social and political areas have formed the reasons why the world war 1 and 2 started. During the world wars and afterwards, artists have shown their personal manners through the art language that they have developed upon the experiences he was exposed to or witnessed. The power balances having changed after the world war 2, made America the centre of art and new york took the place of Paris. The effect of migrated European artists on the American abstract exhibitionism is huge. Under the light of this research, starting from the antique times , the chronological development of the statue art has been examined beside the philosophical political and cultural changes of its time and abstract exhibitionism has been dealt with along with the artists of the school of new york and the post-war samples of statues.